مهارت های ارتباطی چگونه به ما کمک می کنند؟

مهارت های ارتباطی چگونه به ما کمک می کنند؟ » یکی از رازهای پیشرفت افراد موفق مهارت های ارتباطی آنهاست. آنها در دیدن کلیه موقعیت ها و افراد اطراف خود تیز حس هستند به نحوی که از قبل کاملا آگاهانه افراد مورد نظر خود را شناسایی کرده و با در نظر گرفتن خصوصیات آنها اقدام به معرفی حرفه ایی خود می کنند. افراد موفق به این مهم آگاه هستند که برای پیشرفت خود باید گستره ایی از ارتباطات موثر داشته باشند و به گفتگوهای سرنوشت ساز اعتقاد کامل دارند. در این مقاله به تعدادی از نکات مهم که این افراد برای توسعه روابطشان از آنها استفاده می کنند اشاره خواهم کرد.

خودتان را درست معرفی کنید:

یاد بگیرید خودتان را درست معرفی کنید. در برخورد با افرادی که در آینده شما ممکن است تاثیر گذار باشند همیشه این سوال را از خودتان بپرسید که چرا آن فرد باید علاقه داشته باشد که با من ارتباط برقرار کند؟
باید این نکته را در نظر بگیرید که در معرفی خودتان به موارد ارزشمندی که دارید و به ارزش هایی که می توانید خلق کنید اشاره کنید تا در ذهن طرف مقابل ماندگار شده و وی را ترغیب به برقراری ارتباط با خود کنید. در صورتی که فرد مورد نظر هیچ گونه شناختی نسبت به شما ندارد، باید بداند که شما چه کاره هستید و چه کمکی می توانید به او بکنید بنابراین تنها گفتن اسمتان کافی نیست بلکه کم اهمیت ترین مورد گفتن اسم خودتان است مخصوصا وقتی که زمان کمی برای معرفی خود دارید.
پس بهتر است زمان بگذارید و برای خودتان یک یا چند متن معرفی طراحی کنید.

حتماً بخوانید :  10 نکته موفقیت آمیز فروش تلفنی در تماس های سرد

مقاله “ارتباطات چه نقشی در زندگی ما دارند؟” از مدیران نواندیش را از دست ندهید.

کارت ویزیت:

تهیه کارت ویزیت علاوه بر کمک به برند سازی می تواند یاداوری خوبی برای شما و کسب و کارتان باشد.
دقت کنید که طرح مناسب و منحصر به فردی برای کارت ویزیت خود داشته باشید به گونه ایی که فرد با یک نگاه به کارت شما حتی اگر لوگوی شما را هم نبیند بتواند حدس بزند که کارت ویزیت مربوط به چه فرد یا شرکتی است، به عبارت دیگر طرح کارت ویزیت شما باید تا حد زیادی شبیه به شما و یا طراحی و دیزاین کسب و کارتان باشد، در واقع کارت ویزیت شما باید نسخه کوچکی از کسب و کارتان باشد.


خوشتیپ و خوشبو باشید:

مطمئنا برای شما پیش آمده که فرد خوش صورت و خوشتیپی را دیده باشید و بدون اینکه شناختی نسبت به او داشته باشید و یا با او حرفی زده باشید این باور را دارید که وی انسان باهوش، خوش اخلاق و با ویژگی ها و صفات خوبی است، در صورتی که به واقع ممکن است چنین نباشد. این اثر را اثر هاله ایی میگویند. حالا که از اثر هاله ایی باخبر هستید متوجه اهمیت خوش ظاهر بودن و خوشبو بودن و مخصوصا خوش بو بودن دهان در ارتباط رو در رو با افراد می شوید. این نکته را حتما در دیدار با افراد تاثیرگذار زندگیتان در نظر بگیرید مخصوصا در دیدار و برخورد اولیه.

با دیگران همگام باشید:

اگر ملاقات مهمی دارید تا حد امکان سعی کنید راجع به فرد اطلاعات جمع آوری کنید به طور مثال راجع به نحوه صحبت کردن از قبیل سرعت صحبت کردن، تن صدا و استفاده از واژه های خاص و یا حتی نوع لباس پوشیدن او.
بعد از جمع آوری طلاعات سعی کنید تا حد ممکن بطوری که مصنوعی به نظر نیاید خود را شبیه به فرد مورد نظر کنید، اصولا ضمیر ناخوداگاه افرادی که شبیه به ما باشند را دوست دارد.

حتماً بخوانید :  باید ها و نبایدهای استفاده از هشتگ اینستاگرام

پیش از وقوع آماده باشید:

پیش از صحبت کردن با فرد مورد نظر و حتی پیش از تعیین قرار ملاقات آمادگی صحبت کردن با او را داشته باشید چه بسا ممکن است بطور اتفاقی و در مکانی غیر از مکان تعیین شده با او دیدار کنید پس بهتر است همیشه نقشه راه را داشته باشید و بارها و بارها آن را تمرین کنید.

تجسم کنید:

برای تمرین آمادگی در برخورد با افراد تاثیر گذار زندگیتان بعد از طراحی متن معرفی و سخنانی که قرار است بگویید، چشمان خود را ببندید و گفتگوی خود را با او در ذهنتان تجسم کنید. این کار را بارها و بارها انجام دهید تا هم از استرس شما کم شود و هم تسلط کافی در اجرای برنامه خود را داشته باشید.

لیستی از افراد مهم داشته باشید:

نام افرادی که می توانند در زندگی و کار شما تاثیر گذار باشند را لیست کنید و خصوصیات آنها را بشناسید و برای برخورد با آنها نقشه بکشید. یادتان باشد ارتباط صحیح حتی با یک نفر از افراد مورد نظرتان میتواند زندگیتان را متحول کند. بادگیری مهارت های ارتباطی سرمایه گذاری نحصر به فردی برای شما خواهد بود.

یاشار رفیعی

محقق و مدرس در زمینه توسعه فردی و تحول کسب و کار
نویسنده دو جلد کتاب تخصصی در زمینه توانبخشی وبهبود فردی

مشاهده همه پست ها
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *