رشد کسب و کار

۹ راه قطعی برای رشد کسب و کار تان

یادگیری چگونگی رشد کسب و کارتان فقط یک هدف ارزشمند برای رسیدن به آن نیست بلکه رشد کسب و کار شما برای بقای فعالیت تجاری و بهبود وضعیت اقتصادیتان یک ضرورت است. اما چه کارهایی را باید برای توسعه کسب و کارتان انجام دهید؟ برای داشتن درآمد عالی که در انتظارات و تصورات شماست، چه کاری باید انجام داد؟

به یک یا دو استراتژی که در این مقاله اشاره می کنیم، و به خوبی در تجارت و کسب کار دیگران جواب داده است عمل کنید تا ببینید که با برنامه ریزی و کمی خلاقیت برای شما نیز موفقیت آمیز خواهد بود:

۱-در بازاری که به آن تعلق دارید نفوذ کرده و آن را بشناسید:

زمانی که در مورد چگونگی توسعه و رشد کسب و کار خود می اندیشید، اولین چیزی که احتمالاً به ذهن خطور می کند، داشتن مشتریان جدید است. اما مشتریان فعلی بهترین گزینه های شما برای افزایش فروشتان است. جذب افرادی که در حال حاضر از شما خرید کرده اند، نسبت به جذب مشتری های جدید و متقاعد کردن آنها به خرید، مقرون به صرفه تر و آسانتر است.

برای انتخاب صحیح مشتریان هدفتان، پیشنهاد ما این است که مقاله “چگونه بخش بندی مشتریان کسب و کار را انجام دهیم؟” را مطالعه نمائید.

۲-به دنبال یافتن مشتریان جدید از مشتریان فعلی خود باشید:

این مورد به معنای این نیست که جذب مشتریان جدید رویکرد بدی است. یکی از آسانترین روش های عملی کردن این موضوع این است که از مشتریان فعلی خود درخواست مشتری ارجاعی کنید. اما به روش انجام این کار توجه داشته باشید. داشتن اجناس و کالای خوب، خدمات مشتریان عالی و تصور اینکه مشتریان شما در مورد این ویژگی ها با افراد دیگر هم صحبت می کنند، برای افزایش میزان مشتریان شما کار چندانی انجام نمی دهد!

باید به شکلی فعال مشتریان ارجاعی جذب کنید. در حین ارائه ی هر خدمتی و یا خریدی از مشتریانی که از ارائه خدمات و خرید اجناس شما راضی هستند، بخواهید که افراد علاقه مند به محصول و یا خدمات شما را معرفی کنند.

۳-نوآوری در محصول و یا خدمات:

کشف و تبلیغ موارد مصرف جدید محصولات و یا خدمات شما، راه بسیار مناسبی هم برای ترغیب مشتریان فعلی جهت خرید و هم جذب مشتری های جدید است.

BIRXFpkYtuPSscj-1600x900-noPad

آقای علی معبودی در ویدئوی زیر به تشریح چگونگی مزیت سازی برای کسب و کار و لزوم انجام این کار می پردازند:

۴-بازار خود را گسترش دهید:

راه های زیادی برای رشد کسب و کار از طریق فراهم کردن محصول و یا خدمات برای قشر جدیدی از مشتریان وجود دارد. مانند ایجاد فروشگاه ها در مکان ها و شهرهای جدید، ضمن اینکه این فروشگاه های جدید می تواند مجازی هم باشند مانند یک فروشگاه آنلاین. راه دیگر استفاده از تبلیغات است. زمانی که بازار هدفی شناسایی شد بایستی از ابزار تبلیغاتی که آن بازار را بهتر هدف گیری می کند استفاد کرد. مثلاً اگر بازار جدید شما بیشتر متشکل از جوانان است می توانید از شبکه های اجتماعی برای تبلیغات استفاده کنید.

۵-شرکت در نمایشگاه های تجاری:

به دلیل اینکه نمایشگاه های تجاری افراد علاقه مند به محصول و یا خدماتی که شما عرضه میکنید را جذب می کند، از این رو می توانند در توسعه بازار و شناسایی مشتریان جدید بسیار موثر باشند. اما نکته مهم این است که نمایشگاه مناسبی با کسب و کار و بازار هدفتان انتخاب کنید.

۶-استفاده از بازاریابی گوشه:

مطابق تعریف، گوشه بازار (niche market) به بخشی از بازار قابل هدف گیری و متمرکز شده گفته می شود. در این باره  می توان  از قیاس ماهی بزرگ و استخر کوچک استفاده کرد. اساساً به همین روال این استراتژی برای تجارت و کسب و کار شما عمل خواهد کرد. گوشه بازار  همان استخر است و شما باید گروهی از مشتریان را در آن به دقت تعریف کنید. آنها را به عنوان یک زیر مجموعه ای از افرادی که نیازهای آنها شناسایی نشده در نظر بگیرید و  بر روی یافتن این نیازها تمرکز کنید.

برای مثال ممکن است یک گلخانه در پرورش گل رز متخصص باشد در حالی که یک طراح ساختمان در بخش پنجره ی ساختمانی متمرکز بوده باشد.

۷-محصولات و خدمات خود را متنوع کنید:

کلید رسیدن به رشد موفقیت آمیز از طریق ایجاد تنوع، اصل همانندی است. شما می خواهید که بر روی نیازهای مرتبط با بازاری که در حال حاضر در دست دارید و یا بخش های دیگر بازار با همان مشخصات و نیازهای مشابه متمرکز شوید. برای مثال یک هنرمند ممکن است فروش انواع قاب و قابگیری تصاویر را هم انجام دهد یا یک شرکت اجاره ی دوچرخه ی کوهستان ممکن است در فصل زمستان به کرایه ی لوازم اسکی و کفش های زمستانی روی بیاورد.

۸-فرنچایز دهید :

داستان ها و ماجراهای کارآفرینانی که بوسیله ی فرنچایز کردن (دادن حق امتیاز) کسب و کار کوچک خود به شهرت و ثروت قابل توجهی رسیدند، زیاد و در عین حال حقیقت محض است. اگر دارای تجارت و کسب و کار موفقی هستید و می توانید سیستمی را راه اندازی کنید که دیگران نیز از موفقیت شما نسخه برداری کنند، اعطای فرنچایز می تواند بهترین میانبر برای رشد کسب و کار شما باشد.

franchise

۹-صادرات:

بسط یافتن به بازارهای بین المللی نیز می تواند یک تاثیر فوق العاده قوی و سریع در جابجا کردن مرزها و حدود تجارت شما  داشته باشد. همانند بحث فرنچایز، این مورد نیازمند یک تعهد زمانی و منابع است که بازده ی فوق العاده ای دارد.

بعد از خواندن این مقاله با روش های گسترش و رشد کسب و کار خود آشنا شدید. یک یا دو مورد از این ایده ها که با کسب و کار و شرایط شما مشابه اند را انتخاب کنید و به مرور زمان و با مداومت در انجام این ایده ها، نتایج موثری را خواهید دید.

منبع : thebalance

The following two tabs change content below.
Avatar

علیرضا وظیفه شناس

کارشناس الکترونیک و علاقه مند به زبان های خارجه و فعال در زمینه ی ترجمه می باشم. از آنجایی که حرفه ی مشاوره و فروش بیمه های عمر رو هم به طور تخصصی دنبال می کنم، به اقتضای آن به بخش ترجمه و نگارش و بررسی مقالات مربوط به فنون ارتقای کسب و کار و فروش هم وارد شدم. امیدوارم که با این کار علاوه بر ارتقای دانش و تجربیات خود سهمی هرچند کوچک در افزایش بازدهی و رونق کسب و کار افراد داشته باشم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/Xupsw
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *