7 راهکار برای تشکیل تیم منعطف

۷ راهکار برای تشکیل تیم منعطف

۷ راهکار برای تشکیل تیم منعطف » انعطاف و برگشت پذیری فردی یا سازمانی عامل مهمی در پیشرفت افراد و سازمان‌ها است. شرکت‌های بزرگ مقدار زیادی از زمان و هزینه خود را صرف تلاش برای ایجاد یک تیم قوی می‌کنند، اما اگر تیم ایجاد شده بعد از هر اتفاق بدی از هم بپاشد، در واقع این تلاش شکست خورده است. آنچه بیش از همه در تشکیل تیم منعطف مهم است و باید در نظر داشت، روابط درون تیمی و محیط داخلی تیم است، هرچه تیم قدرت درونی بیشتری داشته باشد مسلماً راحت تر بر مشکلات تحمیل شده از بیرون غلبه می‌کند.

اکثر موانع و مشکلات بیرونی تیم‌های کاری بر اثر تغییرات بیرونی به وجود می‌آیند و برای جلوگیری از تاثیر مشکلات بر تیم و از هم پاشیدن تیم پس از هر اتفاق ناخوشایند، باید تیمی با قابلیت انعطاف و برگشت پذیر تشکیل داد که با هر تندباد کوچکی نلرزد و از بین نرود.

۱- تیم باید یک محیط امن روانشاختی داشته باشد.

اگر اعضای تیم از ابراز خود و نظراتشان بترسند یا اجازه اشتباه به آنها داده نشود نمی‌توان انتظار داشت تیم خوبی تشکیل شود. برای ایجاد محیطی مناسب و امن برای اعضا باید به آنها اجازه اشتباه کردن داد و همینطور باید بتوانند بدون در نظر گرفتن پیامدهایی احتمالی نظرات مخالف خود را بیان کنند. وقتی اعضای تیم احساس امنیت کنند تمایل بیشتری برای ریسک‌پذیری نشان می‌دهند و روابط بر مبنای صداقت تشکیل شده که در نهایت موجب حل و فصل مشکلات کوچک قبل از تبدیل شدن به موانع بزرگ می‌شود.

اعضای چنین تیمی هر کدام زاویه دید خود را بیان می‌کنند و احساسات خود را بدون ترس یا خجالت ابراز می‌کنند که در کل از ایجاد روابط خصمانه و رقابت بد جلوگیری می‌شود.

۲- آنها اهدافشان را به اشتراک می‌گذارند.

نشانه دیگر تیم منعطف داشتن هدف واضح و قابل دستیابی است. هر عضو تیم با دانستن هدف، نقش خود را می‌داند و یک تصویر کلی از آینده در ذهن دارند. تیمی که اعضا اهداف مشترکی داشته باشند و این اهداف فردی همسو با هدف مجموعه باشد موفق خواهد بود. نکته مهم بیان اهداف فردی است که باعث می‌شود کل اعضا متوجه شوند چقدر به یکدیگر نزدیکند و اهداف نسبتاً مشترکی دارند.

فقط اعضای سایت می توانند این فایل را مشاهده و دانلود نمایند.

ورود به حساب کاربری / عضویت

امتیاز دهید
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/XKSiS
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *