مدیریت

۳ راهکار عملی در مدیریت کسب و کار

۳ راهکار عملی در مدیریت کسب و کار » خیلی از ما بدون تسلط کامل بر هنر مدیریت خودمان، زندگی را طی می‌کنیم. کار بخش مهمی از زندگی ماست و باید نکات مهم و کاربردی این حوزه را یاد گرفته و از آنها استفاده کنیم. این نکته در مورد کارآفرینان نیز صدق کرده و باید به نکات اساسی و لازم توجه کرده تا از این بخش بیشترین سود را ببرند.

۱-مدیریت زمان

زمان در حال گذر است نمی‌توانیم آن را افزایش دهیم و به قدر کافی از آن در اختیار نداریم. بنابراین لازم است نهایت استفاده را از آن ببریم. دو روش برای حداکثر بهره‌برداری از زمان وجود دارد :

– استفاده‌ی “کارآ” از زمان: برای هر حجم از زمان، دو برابر فعالیت کنیم.

– استفاده‌ی “کارآمد” از زمان: برای انجام دادن کارهای درست، تمرکز کنیم.

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

به طور ایده‌آل لازم است از زمان هم به طور کارآ و هم کارآمد بهره ببریم.

[/boc_message]

خیلی از دوره‌های مدیریت زمان، بر کارایی زمان تمرکز دارند. سعی کنید، بر کارآمدی زمان تمرکز کنیم. در ابتدا تمرینی را انجام می‌دهیم:

– ده یا بیست سال گذشته را به یاد بیاورید. چه چیزی از آن سال‌ها، بیشتر به خاطرتان می‌آید؟

– می‌خواهید امسال را در بیست سال آینده، چطور به یاد بیاورید؟

افزایش ۸ درصدی حقوق، انجام دادن ۲۱۲۵ ساعت کار و… این ها گزینه‌هایی هستند که ممکن است به خاطرتان بیاید. سال‌هایی هستند که از آن ها چیز به درد بخوری به خاطر نمی‌آید.

سال‌های هدر رفته‌ی زیادی در زندگی همه‌ی ما وجود دارد. زندگی را باید به شیوه‌ای دیگر و خاص ادامه داد تا سال‌هایی به یادماندنی را برایمان بر جای گذارد. برای ماندگار شدن یک سال، چند هدف تعیین کنید.

ممکن است رسیدن به برخی اهداف، بیشتر از یک سال طول بکشد، اما بهتر است که برایش تلاش کنید و این تلاش برایتان ماندنی شود تا اینکه اصلاً هدفی نداشته باشید. وقتی هدف خود را تعیین کردید، برای به دست آوردن آن، در هرس کردن هر چیز مزاحمی، بی‌رحم باشید. خواهید دید که بخش بزرگی از زندگی شما، همهمه بوده و حجم زیادی را اشغال کرده است. همهمه‌ها را از بین ببرید و بر روی هدفتان تمرکز داشته باشید.

مهمترین علت تنظیم هدف برای این است که شما را وادار به حرکت می کند که ارزشش بسیار بیشتر از چیزی است که دریافت می کنید. به همین خاطر اهداف قدرتمند هستند چون آنها بخشی از اجزای سازنده زندگی ما اند. در مقاله ” ۵ راه ساده در برنامه ریزی هدف های زندگی ” از مدیران نواندیش، به نکات مهمی می پردازیم.

راهکار عملی:

– اولین بار درست انجام دهید: دوباره کاری پرهزینه است؛ چون باید کارهایی را که یک بار انجام دادید، پاک کرده و مجدداً شروع کنید.

– با هر تکه کاغذ، هر ایمیل، هر تماس تلفنی فقط یک بار برخورد کنید: تصمیم با شماست که جواب بدهید، جواب ندهید یا به تعویق بیندازید. انتخاب این گزینه‌ها بستگی دارد به اینکه چقدر با خودتان صادق هستید و اولویت‌بندی‌هایتان چقدر منطقی است.

– بی محابا برنامه‌ریزی کنید: هر رویداد را طوری برنامه‌ریزی کنید که مناسب جدول زمانی شما باشد، نه دیگران. اگر با توجه به وقت دیگران برنامه‌ریزی کنید، دفتر روزانه‌ی شما پر می‌شود از زمان‌های مرده و بی مصرف.

– فهرست کارهایتان را بنویسید: در این فهرست، کارهای مهم و ضروری را با ستاره مشخص کنید و فضا را برای انجام آن‌ها باز کنید.

– انعطاف داشته باشید: وقت‌های آزادی برای فکر کردن، استراحت و تفریح بگذارید. ارّه‌ی خود را تیز کنید تا بین راه خسته نشوید.

– کمک بگیرید: سعی نکنید همه‌ی کارهایتان را خودتان انجام دهید.

۲-مدیریت تنش

بیشتر آدم‌ها، هنگام فشار عملکرد خوبی دارند. بنابراین نباید از چالش‌ها فرار کنیم، بلکه باید از آن‌ها استقبال کنیم. باید از چالش‌ها کمک گرفته، یاد گرفته و رشد کنیم. اما در این مسیر نباید فشار را با تنش اشتباه بگیریم. هنگامی که چالش را کنترل و مدیریت کنیم، به تنش دچار نمی‌شویم و می‌توانیم از جنبه‌های مثبت چالش در مسیر خودسازی بهره ببریم.

حتماً بخوانید :  5 نگرش فروشندگان میلیونر

راهکار عملی:

– مسئله را بشناسید و زود با آن برخورد کنید: هرچه مسئله را مدت طولانی تر به حال خود رها کنید، بدتر می شود.

– چیزی پیدا کنید که بتوانید کنترل کنید: نمی‌توانید برای چیزهایی که خارج از کنترل شما هستند کاری انجام دهید. بنابراین ببینید چه کار می‌توانید انجام دهید و بر آن تمرکز کنید.

– حمایت به دست آورید: توصیه و پشتیبانی از طرف همکاران و دوستان معتمد می‌تواند راهی به جلو باشد. مشکلی که در میان گذاشته شود، نصفش حل شده است.

– روی نقشه‌ی “ب” کار کنید: این یعنی فقط یک نقشه به نام “الف” نداشته باشید. با یک نقشه، آسیب پذیر و وابسته به رویداد‌های بیرونی و دیگر افراد خواهید بود. همیشه سعی کنید برای هر مشکلی حداقل دو راه حل پیدا کنید. با این کار اقتدار و کنترل بیشتری بر امور خود خواهید‌ داشت.

۳-مدیریت مهارت‌ها

مهارت‌های مورد‌نیاز برای کارآفرینان می‌تواند در ۳ حوزه ذیل تقسیم‌ بندی شود:

– مهارت‌های فنی

– مهارت‌های مدیریت کسب و کار

– مهارت‌های کارآفرینانه‌ی فردی

هر یک از این مهارت‌ها از ارزش خاص خود در مسیر کارآفرینی برخوردارند. مهارت‌هایی در تقسیم‌بندی‌ها به چشم می‌خورد که شاید خیلی تمسخرآمیز به چشم آید؛ همچون مهارت نوشتن که به نظر چیز کوچک و بی ارزشی است اما در عمل می‌بینیم که مدیران از این جنبه دچار ضعف هستند و اغلب با تکیه بر اختیارات مدیریتی، این وظیفه را به منشی واگذار کرده و شانه خالی می‌کنند.

همچنین ممکن است مهارت‌هایی همچون مهارت‌های میان فردی را در ذات خود ببینیم، اما هنگام ارتباط با افراد مادون و مافوق در محیط کار، متوجه می‌شویم که نمی‌توانیم به صورت کارآمد و دو طرفه با آن ها ارتباط برقرار کنیم. چه خوب است که با شناخت مهارت‌های مورد نیاز خودمدیریتی، قدم در مسیر ارتقای آن‌ها برداریم.

001

چند نکته ی تکمیلی :

-با همکاران خود کنار بیایید: بخاطر همکارانتان، کار خود را ترک نکنید. منظور از همکاران می‌تواند مادون یا مافوقتان باشد. این درست نیست که بخاطر فردی که از کار کردن با او لذت نمی‌برید، کارتان را ترک کنید. اگر از شغل تان لذت می‌برید و در حال پیشرفت هستید، به دلایل گذرا، آینده‌تان را نابود نکنید. شاید اینجا همان جایی باشد که شکوفایی شما را رقم بزند. وقتی جابه‌جا شوید، قدرت غیررسمی خود را از دست می‌دهید. قدرت غیررسمی، چیزی است که در نقش کنونی خود دارید و به وسیله‌ی سابقه‌ی حضور شما در این نقش به وجود آمده است. در شغل جدید از این مزایا بی‌بهره‌اید.

در مشاغل کارآفرینی نیز، سازهای مخالف به مراتب بیشتری وجود دارد. وقتی در حال به ثمر نشاندن ایده‌ای نو هستید، نظرهای مختلفی از اعضای تیم می‌شنوید. آنکه غیرمنطقی باشد با خودخواهی، میل به اعمال نظر خود دارد امّا آنکه به فکر میوه دادن نهال ایده باشد، با بهترین انتخاب، تیم را به سمت موفقیت پیش می برد.

-از ایده‌ی خود دست نکشید: در صورتی که به عملی شدن و پاسخ گرفتن از ایده‌ی خود، اطمینان کامل و منطقی دارید و ایده را از همه لحاظ سنجیده اید، چنان چه مطمئنید که اصرار شما بر اجرای ایده تان، منشأ احساساتی ندارد، مصرّانه تلاش کنید. ممکن است در این مسیر به دفعات جملاتی از این قبیل بشنوید: ” این ایده عملی نیست”. با شنیدن امثال این جمله از هدف خود دلسرد نشوید. شاید این مسیر پر پیچ و خم، همان مسیری باشد که شما را به موفقیت در هدفتان برساند.

-کارآفرین شوید: وقتی لذت ها و سختی های آزادی را کشف کردید، هیچ وقت نخواهید توانست برگردید و کارمند شوید. اگر اولین کسب و کار شما شکست خورد، مجبورید خودتان را از نو ساخته و کسب و کاری جدید را شروع کنید. شما نمی توانید از کارآفرینی به کارمندی برگردید. اما این را به خاطر داشته باشید که شکست، جیب‌هایتان را از طلای تجربه پر می‌کند.

حتماً بخوانید :  چگونگی ایجاد ارتباط بهینه رهبر با اعضای تیم
امتیاز دهید
The following two tabs change content below.
Avatar

زهرا اسماعیلی

دانش آموخته کارشناسی مدیریت دولتی و کارشناسی ارشد EMBA علاقمند به حوزه های استراتژی، بازاریابی و کارآفرینی. تحول محیط و دانش روز افزون بشری مارا بر ان داشته تا با نشر دانسته ها به کشف ندانسته ها به تکامل روزافزون برسیم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/SLYtr
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *