مصاحبه ‌های شغلی

۱۴ سوال مورد علاقه مدیران در مصاحبه ‌های شغلی

۱۴ سوال مورد علاقه مدیران در مصاحبه ‌های شغلی » از آنجایی که استخدام منابع انسانی عاملی مهم در توسعه کسب و کارتان است باید به مرحله جذب و گزینش آنها توجه ویژه ای نموده و مناسب ترین فرد را برای پست شغلی مورد نظر انتخاب کنید. در این خصوص در بخش مقالات منابع انسانی مدیران نواندیش و مقالات متعددی به نکات مهم در حوزه استخدام پرداخته ایم. در این مقاله نیز  ۱۴ سوال مورد علاقه مدیران منابع انسانی در مصاحبه های شغلی مختلف را برایتان آورده ایم:

۱-در مورد زمانی که شما قهرمان یا عامل یک تغییر بودید، صحبت کنید؟

در سازمان های در حال پیشرفت، موفق ترین کارمندان کسانی هستند که بتوانند با تغییر سازگار شده و تمایل به پیشرفت داشته باشند. پس باید بدانید که کارمندتان چقدر مشتاق تغییر و بهبود شرایط است و تا به حال چه گام هایی در این مسیر برداشته است. از این رو در مصاحبه ‌های شغلی حتما این سوال را هم در لیستتان قرار دهید.

۲-چه چیزی باعث می شود که شما به یادماندنی باشید؟

شما چه ویژگی به خصوصی دارید که در خاطر افراد می مانید؟ موردی که شما می‌خواهید من در مورد شما به یاد داشته باشم چیست؟ با این سوال در مصاحبه ‌های شغلی متوجه می شوید که افراد چه شناختی از خود دارند.

۳-درباره پروژه‌ای که به آن افتخار می‌کنید ، صحبت کنید.

در مورد پروژه‌هایی که به آن افتخار می‌کنید توضیحی فراتر از اطلاعات رزومه تان به من بدهید. چگونه آن پروژه را انجام دادید؟ این پروژه چه حاصلی برای تیم و سازمان شما داشت؟ این سوال هم یکی از سوالات چالش برانگیز مصاحبه ‌های شغلی محسوب می شود.

۴-چه چیزی شما را درگیر این شغل می‌کند؟

اگر شما در این پست شغلی استخدام شوید، چه چیزی شما را پایبند به این شغل و شرکت می‌کند؟

۵-تعریف شما از موفقیت چیست؟

حتما در مصاحبه ‌های شغلی تان این سوال را مدنظر قرار دهید. در این پست شغلی به چه موفقیت‌هایی می‌توانید دست یابید؟ چگونه می‌توانید موفقیت ها را برای بازه‌های زمانی ۳۰، ۶۰ و۹۰ روزه تعیین کنید؟

۶-چه موردی شما را از دیگر کاندیداها متمایز می‌سازد؟

فرق شما با دیگران چیست؟ چه کاری است که فقط شما می‌توانید برای سازمان ما انجام دهید. با پرسش این سوال متوجه وجه تمایز فرد با سایرین شده و بهتر می توانید فرد مناسب را انتخاب کنید.

۷-آیا می‌توانید یک تصویر از شغل یا نقشی که بخاطر آن موقعیت قبلی خود را ترک کردید، نقاشی کنید؟

برای دستیابی به قلب یک کاندیدا در مصاحبه ‌های شغلی، این سوال را از او بپرسید. جواب این سوال بینش درونی کاندیدا نشان می‌دهد. اینکه چگونه تلاش می‌کند در حرفه خود رشد کند و خود را در چه جایگاهی می‌بیند. به عنوان مثال، آیا به دنبال نقش رهبری است یا فنی؟ آیا علاقمند به تکنولوژی‌های جدید است؟ با پرسیدن سوالات بیشتر درک عمیق‌تری در مورد نقش‌های بعدی که به دنبال آن است، بدست خواهید آورد.

۸-درباره افرادی که تا به حال مدیریت کرده‌اید توضیح دهید؟

در مصاحبه ‌های شغلی در پست های مدیریتی، این سوال را بپرسید. در مورد افرادی که تاکنون مدیریت کرده‌اید صحبت کنید و آنها اکنون مشغول چه کاری هستند؟ چگونه در کار خود پیشرفت کرده‌اند و نقش شما در این پیشرفت چه بوده است؟ این سوال را بپرسید تا مدیرانی را بیابید که هم رهبر باشند و هم بتوانند استعدادها را پرورش دهند. شما باید به دنبال استخدام مدیرانی باشید که خودشان قبلاً افرادی را پرورش داده باشند.

۹-چه چیزی را در مورد شغل‌تان دوست دارید؟

اگر شما می‌خواهید کسی بیشتر صحبت کند، درباره چیزی که دوست دارد از او سوال بپرسید. مردم بطور ذاتی در مورد چیزهایی که لذت می‌برند، راحت‌تر صحبت می‌کنند و این موضوع بینش خوبی درباره آنچه که باعث ایجاد انگیزه در حرفه‌شان می‌شود، ارائه می‌دهد. در ادامه بپرسید چه چیزی را در مورد شغل‌تان دوست ندارید و با پاسخ‌های این سوال به درک بیشتری از کاندیداها می رسید.

۱۰-درباره سازمان ما چه اطلاعاتی دارید؟

با پرسیدن این سوال در ابتدای مصاحبه ‌های شغلی متوجه می‌شوید که آیا کاندیدا برای مصاحبه آماده است یا نه و نشان می‌دهد که چه میزان به کارکردن در سازمان علاقمند است. بهترین پاسخ شامل اطلاعاتی است که از تحقیقات شخصی مانند وبسایت شرکت، شبکه های اجتماعی و حتی پرسیدن از همکاران شرکت حاصل شده باشند. همه این‌ها به راحتی با کمی تلاش بدست می‌آیند و یکی از بهترین راه‌ها برای جلب نظر مدیر منابع انسانی است.

در مقاله “۱۰اشتباه افراد جویای کار در استخدام”با اشتباه های هنگام مصاحبه آشنا شوید.

۱۱-چرا این شغل را به عنوان حرفه خود انتخاب کردید؟

چرا می خواهید در این شغل فعالیت کنید؟ از کارکردن در این شغل چه چیزی به دست می آورید؟ این سوال مورد علاقه بسیاری از مدیران است.

۱۲-آیا می‌توانید نمونه‌ای را مثال بزنید که در آن یک مشکل پیچیده را با اطلاعات کم حل کرده باشید؟

به دنبال همکارانی باشید که دارای مهارت‌های حل مسئله قوی باشند. این سوال به کاندیدا اجازه می‌دهد تا چالاکی و چابکی یادگیری خود را در زمان کار بر روی یک مسئله جدید نشان دهد. افراد را به چالش بکشید تا خلاقانه فکر کنند و این قدرت را داشته باشند تا مرزها را بشکنند.

۱۳-سه صفت که بهترین توصیف از شماست را نام ببرید؟

این سوال در مصاحبه ‌های شغلی نیروهایی با تجربه کاری محدود مناسب است. سه صفت که به بهترین شکل شما را توصیف می‌کند و علت انتخاب این سه صفت را بگویید.

 چرا این سوال را می‌پرسیم: پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد. فقط متوجه این موضوع می شوید که افراد خارج از محدوده آسایش خود چگونه فکر می‌کنند.

۱۴-چه مواردی سبب می‌شود که این شغل را ترک کنید؟

اگر شما برای این شغل استخدام شوید، چه عاملی باعث می‌شود آن را ترک کنید؟

با توجه به این سوالات در مصاحبه ‌های شغلی، می توانید مناسب ترین فرد را برای استخدام در مجموعه خود بیابید.

چه سوالات دیگری را برای استخدام مناسب می دانید که در مصاحبه ‌های شغلی می پرسید؟

[site_source_shortcode url=”http://www.businessinsider.com/14-real-recruiters-share-their-favorite-job-interview-questions-2017-9/#14-what-factors-would-cause-you-to-consider-leaving-this-role-14″]businessinsider[/site_source_shortcode]

امتیاز دهید
The following two tabs change content below.
Avatar

تهمینه سماوی

فارغ التحصیل رشته بازاریابی و علاقمند به حوزه‌های برندینگ، مدیریت کسب و کار و کارآفرینی. در دنیای به سرعت در حال تغییر امروز که یک قدم اشتباه منجر به نابودی کسب و کار می‌شود آشنایی با مفاهیم روز مدیریتی یک مزیت رقابتی برای مدیران و صاحبان کسب و کار محسوب می شود. امیدوارم بتوانم با ترجمه و ارائه مقالات مفید افراد را با چالش‌هایی که در این حوزه‌ها مواجه می‌باشند آشنا و به بهبود و رونق کسب و کارشان کمک نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/Jkzqa
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *