فشار عصبی

چگونه فشار عصبی و استرس را تحت کنترل درآوریم؟

چگونه فشار عصبی و استرس را تحت کنترل درآوریم؟» به نظر شما نگرانی و فشار عصبی چیزهای بدی هستند؟ یا فقط یک حالت طبیعی ذهن است و نباید به آن توجهی کنیم؟چقدر در فعالیت های روزانه کسب و کارتان با این احساس مواجه می شوید؟ اگر فشار عصبی به یک مشکل حاد برای شما تبدیل شده و نیاز به کنترل و جهت دهی آن به یک مسیر مثبت و سازنده دارید، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

اگر اجازه دهید که سطح فشار عصبی تان ناگهان بسیار بالا رود و در این حالت به مدت طولانی باقی بمانید، ممکن است شما و کسب و کارتان بهای گزافی برای آن بپردازید. فشار عصبی بی وقفه و سمی می تواند به سلامت و عملکردتان در کار آسیب برساند و مانع اداره ی موثر تیم شود، که این امر به نوبه خود گروه را برای عمل کردن در یک سطح بهینه با دشواری رو به رو می سازد.

با این حال همه فشارهای عصبی بد نیستند. فشار عصبی، در یک سطح معقول می تواند انرژی موردنیاز برای دست و پنجه نرم کردن با چالش های محل کار و تحقق هدف های مهم را به شما القا کند.

کلید اداره کردن فشار عصبی چیست؟

دانستن تفاوت ها بین فشار عصبی سازنده و سمی و سپس سنجش سطح فشار عصبی تان . اگر فشار عصبی تان دارد به سطوح خطرناک می رسد، باید از طریق روش هایی که در ادامه به آنها می پردازیم کنترل فشار عصبی تان را به دست بگیرید. اولین گام مهم در این مسیر، کاهش احساس آسیب پذیری و بی قدرتی است.

شما نمی توانید و نباید فشار عصبی را کاملاً از زندگی خود حذف کنید. اما می توانید اداره کردن آن را بیاموزید به طوری که به جای آنکه علیه شما باشد، برای شما کار کند.

چرا باید فشار عصبی را اداره کرد؟

فشار عصبی و داشتن احساس نگرانی و اضطراب درباره فعالیت های روزانه، ممکن است مانع آن شود که شما به هدف های شخصی و حرفه ای تان دست یابید. فشار عصبی و سمی اگر به حال خود رها شود، می تواند:

۱-بازدهی را کاهش دهد.

فشار عصبی سمی نقش مهمی در کاهش بازدهی، افزایش غیبت و گردش کارکنان دارد. زمانی که کارکنان آغاز به ارتکاب اشتباهات یا کندکاری می کنند، در خانه می مانند تا از وضعیت های کاری موجد فشار عصبی پرهیز کنند، یا حتی کار خود را ترک می کنند به امید این که در جای دیگر شغلی بیابند که فشار عصبی کمتری داشته باشد، بازدهی گروهتان یا افرادی که شما سرپرستی شان را می کنید می تواند مستقیماً تحت تاثیر قرار دهد.

۲- بر سلامتی تاثیر بگذارد.

فشار عصبی بیش از اندازه در یک دوره طولانی می تواند شما را از نظر جسمی بیمار کند و حتی بکشد! بدن شما به فشار عصبی، همان گونه که در مورد هر وضعیت خطرناک جسمی دیگر عمل خواهد کرد، با بالا بردن فشار خون و نگه داشتن گوش به زنگ حواس، واکنش نشان می دهد. این واکنش از شما محافظت می کند و برای یک دوره ی زمانی کوتاه می تواند سودمند باشد؛ با این همه، فشار عصبی، نگرانی و اضطرابِ طولانی مدت می توانند بدن شما را فرسوده کنند.

حتماً بخوانید :  چرا کسب‌ و کار شما هنوز در حال تلاش و مبارزه است؟

۳- انرژی را تخلیه کند.

نگرانی، فشار عصبی و اضطراب اضافی می توانند انرژی شما را تخلیه کرده و به زندگی شخصی و کاری تان آسیب برسانند. شما به انرژی نیاز دارید تا به خوبی تمرکز کنید. به شکل موثر پاسخ دهید  و وضعیت ها را به طور مناسب تشخیص دهید. نگرانی انرژی تان را کلاً مصرف می کند و شما را از منابع فیزیکی، ذهنی، یا عاطفی موردنیاز برای انجام دادن خوب کار محروم می سازد.

۴- به روابط آسیب برساند.

فشار عصبی می تواند روابط را چه در محل کار و چه در خانه مختل می کند. در حالی که شخصیت های ناسازگار در وضعیت های کاری می توانند موجب کشمکش های میان فردی شوند، فشار عصبی می تواند این احساسات منفی را تشدید یا وضعیت های موجود را بدتر کند، و موجب شود که مسائل کوچک به نظر بزرگ آیند و در کارکرد کل یک گروه مزاحمت ایجاد کند.

                                       stress

چگونه فشار عصبی را تحت کنترل در آوریم ؟

همیشه بخشی از زندگی شما وجود دارد که نمی توانید تغییرش دهید- اینکه چه کسی هستید، کجا هستید و کجا بوده اید. برای آن دسته از واقعیت ها، پذیرش یکی از سالم ترین راه هایی است که می توان برگزید.

اما برای آن دسته از بخش های زندگی تان که می توانید تغییرشان دهید، در دست گرفتن کنترل با قدرت دادن به خودتان برای تغییر، یک دورنمای هیجان انگیز است

اگر سطح فشار عصبی تان بسیار بالاست، اگر به شکل وسواس گونه ای نگران هستید، اگر در مورد هر چیز کوچکی مضطرب می شوید، یک نفس عمیق بکشید و کنترل را به دست گیرید. نکاتی که در ادامه می گوییم، راهبردهای اولیه برای به دست گرفتن کنترل ارائه می کنند.

مدیریت استرس شخصی به اندازه کافی کاری دشوار بوده چه برسد به مدیریت استرس دیگران (تیم)! اما چطور می‌توانید به عنوان یک مدیر به اعضای تیم خود کمک کنید تا استرس، فرسودگی شغلی و عدم مشارکتشان را کنترل کنند؟ در مقاله “مدیریت استرس و فرسودگی شغلی تیم” به توضیح این موضوع می پردازیم.

رویکرد چهار مرحله ای برای کاهش فشار عصبی :

مرحله ۱ : ایست!

به محض آن که احساس کردید که دچار فشار عصبی شده اید، بگویید “ایست!” برای مثال درست در زمانی که می کوشید کار ارائه خود را به پایان برسانید، رایانه از کار می افتد و شما احساس می کنید که هجوم اضطراب با پیام های شکست، مثل سیل به ذهنتان سرازیر می شود : “ارائه با شکست رو به رو خواهد شد؛من ناکام خواهم شد؛ من اخراج خواهم شد”. با گفتن “ایست!” جلوی آن پیام ها را قبل از آن که بتوانند شنیده شوند، را بگیرید. پیام را دوبار دیگر تکرار کنید : “ایست! ایست!”

مرحله ۲ : تنفس.

مرحله بعد تنفس کردن است. یک نفس عمیق بکشید و ریه های خود را از هوا پر کنید. آن نفس را به مدت هشت ثانیه نگه دارید، و سپس اجازه دهید که هوا به آرامی خارج شود. درست همان گونه که کلمه “ایست” جلوی افکار منفی ذهنتان را می گیرد، تنفس کردن بر گرایش شما به حبس کردن نفس، زمانی که دچار فشار عصبی هستید، غلبه می کند. متمرکز شدن بر نفس کشیدن به شما کمک می کند تا بر فشار عصبی تان با شیوه ای متفاوت، متمرکز شوید.

حتماً بخوانید :  چگونه بهترین استراتژی را برای رسیدن به اهداف انتخاب می کنید؟

مرحله ۳ : اندیشیدن/تامل :

با قطع کردن الگوی فشار عصبی و انرژی دادن به خود از طریق تنفس، اکنون می توانید روی مسئله ی واقعی – علت فشار عصبی – متمرکز شوید.

با تامل کردن درباره ی پاسخ فشار عصبی، می توانید شروع کنید به تمیز دادن سطوح مختلف، و پاسخ های منطقی و غیر منطقی فشار عصبی را از هم جدا ساخته و می توانید وضعیت عملی را با آرامی و واقع بینی بیشتری ببینید.

مرحله ۴ : انتخاب

در نهایت، با توجهی که اکنون بر خود مسئله عملی دارید، می توانید یافتن راه حل های واقعی را انتخاب کنید. برای مثال، پس از راه اندازی مجدد رایانه تان ممکن است دریابید که موارد اندکی از دست رفته است، یا حتی بدون موارد از دست رفته، هنوز قادر خواهید بود با استفاده از روش قدیمی سخنرانی، اطلاعات را مخاطبان خود ارائه دهید. آنچه ممکن بود یک فاجعه به نظر رسد، تبدیل به یک مسئله قابل اداره کردن می شود که شما قدرت حل آن را از طریق تعیین گزینه هایتان بدست آوردید.

حفظ توازن کار و زندگی تان :

فشار عصبی در اکثر وضعیت های کاری روی می دهد، اما تقاضاهای متضاد زندگی شخصی و کاری که در غالب مواقع وجود دارد، می تواند منبع اصلی فشار عصبی، نگرانی و اضطراب، هم در کسب و کار و هم در زندگی شخصی باشد. یافتن یک توازن سالم بین این دو می تواند فشار عصبی سمی را کاهش و انرژی سازنده را در تمام جنبه های زندگی تان افزایش دهد. موارد زیر را به خاطر بسپارید :

  • زندگی شخصی و کاری نیازمند آن است که مکمل و نه متضاد یکدیگر باشند.
  • اولویت های کاری به آن نیاز دارند که تعیین و سپس با نگرانی های شخصی شما متوازن شوند.
  • افراد کامل کسانی اند که دانش و مهارت هایشان در کار و زندگی شخصی همپوشانی دارند.
  • رویکرد های منعطف و خلاق به این توازن، عملکرد و انرژی شما را هم در کار و هم در زندگی شخصی تقویت می کنند.

امیدواریم با راهکارهای ارائه شده در این مقاله، عوامل ایجاد کننده نگرانی و فشار عصبی را شناخته و بتوانید آنها را کاهش داده و با آرامش بیشتری به فعالیت های روزانه خود بپردازید.

[book_source_shortcode]اداره کردن فشار عصبی[/book_source_shortcode]

امتیاز دهید
The following two tabs change content below.
Avatar

فروغ فکری

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هستم. همواره به دنبال خواندن، آموختن و آموزش مفاهیم نو و کاربردی به دیگران بوده و به حوزه های مدیریت منابع انسانی، برندینگ و تبلیغات علاقه مندم. امیدوارم با ارائه دانش و تجربه ام بتوانم مخاطبان را به سوی موفقیت در کسب و کارشان سوق داده و نقش موثری در انتقال دانش روز مدیریتی به آنها ایفا نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/U8kDA
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *