خلاقیت

چگونه خلاقیت را کشف کنیم؟

چگونه خلاقیت را کشف کینم؟ » از آنجایی که محیط سازمان ها به طور دائم در حال تغییر است، نوآوری و توانایی سازگاری خلاقانه با تغییرات، کلید رهبری موثر و موفقیت در سازمان است.  خلاقیت کارکنان سهم بسیار مهمی در عملکرد کلی سازمان و همچنین کارایی و پایداری آن دارد. کارکنان باید بر روی فرایندهای ابتکاری و نتایج آن تمرکز کنند تا بتوانند سهم مثبتی در نتایج سازمان خود داشته باشند.

این روزها خلاقیت در زندگی و کسب و کار ما مکرراً استفاده می شود، اما آیا شما خودتان را فردی خلاق می دانید؟ خلاق بودن برای بعضی ها ممکن است بسیار ترسناک باشد!

[boc_message type=”e.g. information”]

یک فرد خلاق همیشه امور را از زاویه متفاوتی می بیند و راه های ممکن دیگری را برای انجام کارها شناسایی می کند.

[/boc_message]

هرچه افراد جوان تر هستند، بیشتر خودشان را خلاق می دانند. وقتی از افراد می پرسید که چقدر خودشان را خلاق می دانند، افراد جوان با اشتیاق بیشتری دستشان را بالا می برند، اما افراد مسن تر این طورنیستند. برای ایجاد خلاقیت، می توانیم آن را یک بخش از زندگی روزانه مان در نظر بگیریم. در واقع ممکن است هر روز و در انجام کارهای مختلف از آن استفاده کنیم. فرآیند خلاقیت بسیار شبیه پختن غذاست و همه ما آن را انجام داده ایم.

راهکارهای ایجاد محیط خلاق در محل کار:

-نصب یک علامت جهت اطلاع به دیگران که در زمان های خاصی مزاحم شما نشوند.

کنترل نور محل کار با استفاده ازچراغ مطالعه، آباژور، پرده، پاراوان و…

مرتب کردن میز کار.

اقدامی بازیگوشانه را در محیط کار وارد کنید.

در صورت امکان از موزیک مورد علاقه با صدای کم در محیط کارتان استفاده کنید.

از یک موجود زنده نظیر یک گیاه آپارتمانی نگه داری کنید.

تصاویر افرادی که مشوق شما هستند و اعتقاد دارند که شما خلاق و ممتاز هستید را در محیط کارتان قرار دهید.

مجموعه عکس هایی از طبیعت، مسافرت و دیگر تصاویری که به شما احساس خارج از محیط کار بودن را می بخشند، در محل کار داشته باشید.

خلاقیت سه جز اصلی دارد و وقتی این سه قسمت را بشناسید، متوجه می شوید که در واقع روزهای زیادی شما خلاق بوده اید و این موضوعی است که شما در طول روز و هفته آن را تمرین می کنید.

توجه کردن به این موضوع که خلاق باشید و به فرآیند خلاقیت توجه کنید، در بهبود آنچه انجام می دهید به شما کمک می کند. و پس از آن اعتماد به نفس بیشتری به دست می آورید.

در مقاله”خلاقیت را با ۴ ترفند تجربه کنید” با راهکارهای بیشتری از خلاقیت آشنا شوید.

کار جدیدی انجام دهید تا خلاقیت خود را نشان دهید.

جز کلیدی خلاقیت، انجام کاری جدید است. این بدین معنا نیست که هرگز قبلا آن را انجام نداده اید، بلکه به این معنی است که مثلا آن کار در محل کارتان جدید است. انجام کار جدید حتی می تواند به معنای تغییر یا تکرار چیزی باشد که قبلا هم وجود داشته است. تمرین کردن در این فرآیند بسیار مهم است، هر چه بیشتر آن را انجام دهید، بهتر آن را اجرا می کنید.

کاری واقعی انجام دهید.

برای خلاق بودن باید کاری انجام دهید که ملموس و واقعی باشد. منظور این است که زمان رویا پردازی، خیره شدن به اطراف و فکر کردن در مورد ایده های بزرگ را از هم تشخیص دهید. این بدین معنا نیست که رویاپردازی کار خوبی نیست بلکه خلاق بودن به این معناست که آن ایده ها را به دنیای واقعی تان بیاورید و بین آنها و موارد دیگر ارتباط برقرار کنید.

ایده هایتان را بنویسید. طرح اولیه آن ها را ترسیم کنید. روش های زیادی برای شکل دهی به ایده هایتان وجود دارد اما مهم ترین مساله این است که ایده هایتان را به روشی بیان کنید که ملموس باشد.

اشتیاق داشته باشید.

عنصر اصلی خلاقیت این است که در مورد موضوع مورد نظرتان اشتیاق داشته باشید. در زندگی امروز ما یافتن زمان برای انجام کارهای لذت بخش بسیار مهم است. در حالی که خلاق بودن در محل کار عالی است اما انجام دادن کارهایی که ازها لذت می بریم بسیار انگیزه بخش تر است.

تعداد ایده ها و افکاری که می توانید با استفاده از ۱۰۰ میلیارد سلول مغزی تولید کنید، بیشتر از مجموع مولکول های تمام کیهان است!

“تونی بوزان”

خلاقیت

راهکارهای تفکر خلاق :

  1. رویکردهای فعلی کار خود را به چالش بکشید.
  2. اعتقادات و فرض های موجود را به چالش بکشید.
  3. آموزش ببینید.
  4. از نقشه ذهنی استفاده کنید.
  5. مثبت فکر کنید.
  6. به دنبال ایده های خلاق باشید.
  7. روال روزمره خود را تغییر دهید.
  8. به مقاومت در برابر تغییرات توجه داشته باشید.

با استفاده از راهکارهای گفته شده در این مقاله، می توانید فعالیت های روزانه تان را به چالش کشیده وخلاق تر عمل کنید تا نتایج متفاوتی بگیرید.

 

The following two tabs change content below.
Avatar

فروغ فکری

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هستم. همواره به دنبال خواندن، آموختن و آموزش مفاهیم نو و کاربردی به دیگران بوده و به حوزه های مدیریت منابع انسانی، برندینگ و تبلیغات علاقه مندم. امیدوارم با ارائه دانش و تجربه ام بتوانم مخاطبان را به سوی موفقیت در کسب و کارشان سوق داده و نقش موثری در انتقال دانش روز مدیریتی به آنها ایفا نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/nZoK4
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *