مجل کار

چطور برای ترک زود هنگام محل کار اجازه بگیریم؟

چطور برای ترک زود هنگام محل کار اجازه بگیریم؟ » بعضی مواقع نیاز دارید تا محل کارتان را زودتر ترک کنید.در بسیاری از موارد یک سرپرست کاردان، با توجه به مشروع، مهم و فوری بودن درخواست شما برای ترک زودهنگام محل کار و یا دیرتر حاضر شدن موافقت می کند.

عوامل متعددی مانند فرهنگ سازمانی، ارتباط شما با سرپرست، سابقه کاری، حضور و وقت شناسی شما و … بر بازخورد کارفرمای شما در قبال ترک زودهنگام محل کارتان تاثیرگذار خواهد بود.برای مثال بعضی از کارفرمایان انتظار دارند که کارمندان تا دیر وقت در محل کار حضور داشته باشند تا تعهد کاری خود را اثبات کنند، در حالیکه بعضی دیگر کارمندان را تشویق می کنند که در زندگی کاری و شخصی خود تعادل برقرار کنند.

به طور کلی، کارمندانی که در محل کار از نگاه سرپرستان و کارفرمایان دارای تعهد کاری بالایی هستند، مورد توجه ویژه ای قرار گرفته و در برخی از موارد امتیازات خاصی دریافت می کنند. در مقررات و سیاست های شرکت هم ممکن است قوانینی برای غیبت های موجه اختصاص پیدا کند.

با این وجود کارکنانی که از کار گریزان هستند و بدون دلیل موجه محل کار را زودتر از ساعت مقرر ترک می کنند، معمولاً برای قبول شدن درخواست های خود با مشکل مواجه می شوند.

در ادامه راه ها و نکاتی برای قبولی درخواست شما جهت ترک زودتر از موعد محل کار آورده شده است :

نکاتی در خصوص درخواست از سرپرست و مدیر :

چگونگی درخواست ترک زودهنگام محل کار تاثیر زیادی در قبول و یا رد درخواست تان دارد. بهترین رویکرد این است که به جای یک اطلاع رسانی ساده و سریع در مورد اینکه شما زودتر محل کار را ترک خواهید کرد، آن را به شکل یک درخواست بیان کنید.

اعلام این موضوع که ادامه ی کار شما در غیابتان چگونه انجام می شود هم میتواند کمک زیادی کند. ارائه مهلت انجام کارهای باقی مانده به مدیر اطمینان می دهد که غیبت شما کمترین تاثیر را خواهد داشت.در صورت لزوم ذکر کنید که می توانید در خانه نیز یک سری از کارها را انجام دهید و یا قصد دارید که روز بعد زودتر سر کار حاضر شوید.

همچنین توجه داشته باشید که چه زمانی درخواست می دهید. اگر هفته ی آرام و نرمالی در محل کار دارید، احتمال قبول آن بیشتر است. از درخواست کردن در مورد ترک پیش از موعد کار زمانی که کار فرما و تیم کاری شما تحت استرس اند، بپرهیزید.

  • دلایل و بهانه های موجه برای ترک زودهنگام محل کار:

هرچند بهانه هایی موجه و ناموجه زیادی وجود دارد که کار را به واسطه ی آن زودتر ترک کنید، اما به یاد داشته باشید که پاسخ مدیر شما بیشتر به موقعیت شما بستگی دارد، به اینکه شما چه دلیلی را ارائه می کنید. فارغ از اینکه دلیل شما موجه و معتبر باشد، هر چه بیشتر درخواست ترک محل کار داشته باشید امکان اینکه ایراد و نقد بیشتری هم بشنوید وجود خواهد داشت.در نهایت شما باید در ارائه دلیل ترک محل کار صادق باشید.

در ادامه برخی از دلایل و بهانه های قابل قبول برای ترک پیش از موعد محل کار آورده شده است:

شبکه سازی در زمینه کاری : شرکت در مراسم یا کنفرانس های تجاری مرتبط با حوزه کاری.

تعهدات مربوط به مشتری: مانند مسافرت برای ارائه مشاوره به مشتریان در خصوص قراردهای کاری.

درخواست های مرتبط با افزایش بهره وری : مانند بردن کار خود به کافی شاپ یا کتاب خانه نزدیک به محل کار خود، یا رفتن زودهنگام (هنگامی که کار انجام شده) اگر شب قبل محل کار را خیلی دیرتر ترک کرده بودید.

فعالیت های مرتبط با اشتغال : مانند مصاحبه شغلی در صورتی که از اخراج و یا فسخ قرار داد خود در آینده مطلع شده اید.

مسائل خانوادگی: از جمله بیماری ناگهانی، حادثه یا مرگ.

دلایل شخصی: مثلاً میگرن،حساسیت ها و یا واکنش های آلرژیک یا یک فوریت دندانپزشکی. وقت قبلی دکتر یا آزمایشات پزشکی نیز می تواند دلایل معتبر برای ترک زودهنگام محل کار باشد. البته باید سعی شود تا جای امکان در خارج از ساعت کاری تنظیم شود.

دلایل بد برای ترک محل کار:

چه درخواستتان توسط مدیر شما قبول یا رد شود، بستگی به این دارد که شما چگونه به عنوان یک نیروی کار، درک و دیده می شوید. به عنوان مثال، اکثر اوقات در محل کار بیشترین تلاشتان را انجام می دهید؟ اگر پاسخ اساسا “بله” باشد، بهترین دلیل برای ترک زودهنگام، یک دلیل صادقانه است. مطمئناً برخی از دلایل “بد” نیز وجود دارد که به عنوان یک توضیح برای اینکه چرا شما مایل به ترک زودتر از موعد محل کار هستید می تواند بکار رود. این دلایل به شرح زیر است:

– احساس خسته شدن یا نداشتن کار کافی برای انجام

– بیرون رفتن و گذران وقت با دوستان

– مصاحبه ی شغلی جدید (تا زمانی که هنوز کار خود را دارید)

– در زمان دریافت اخبار بد در محل کار مانند نا رضایتی از میزان رشد دستمزد سال آینده.

– احساس خستگی و یا استرس

– پرداختن به یک فعالیت تفریحی

– مسائل جزئی شخصی

– وظایف غیر فوری که می تواند خارج از ساعت کاری انجام شود

به یاد داشته باشید که از انعطاف مدیرتان به هیچ عنوان سوء استفاده نکنید. هرچند دلایل خوب و بد برای ترک زودتر محل کار وجود دارد اما استفاده ی بیش از حد حتی از دلایل موجه هم می تواند مشکل آفرین شود.

اگر یک فعالیت اجتناب ناپذیر دارید که باعث می شود کار را بطور متناوب ترک کنید (به عنوان مثال یک دوره ی فیزیوتراپی که در طی یک ماه تکرار می شود)، در این صورت  شما باید از قبل رئیس را در جریان قرار داده و یک برنامه برای اطمینان از پوشش دادن مناسب کار تهیه کنید.

حقیقتاً بدترین دلیل برای ترک زودتر محل کار یک دلیل جعلی و ساختگی است. اعتبار شما و امکان ترک محل کار با این کار آسیب جدی می بیند و این اعتبار از دید رئیس،سرپرست و همکارانتان کنار می رود. در نهایت، بهترین راه برای اطمینان از اینکه شما قادر به ترک کار در زمان موردنیاز، این است که این درخواست را زمانی که   ضروری است، انجام دهید. ایجاد و حفظ ارتباط مناسب با رئیس و همکاران، انجام درست و به موقع وظایف کاری عواملی هستند که در قبول شدن درخواست شما برای ترک محل کار در مواقع لزوم می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

[site_source_shortcode url=”https://www.thebalance.com/good-and-bad-excuses-to-leave-work-early-4152103″]]thebalance[/site_source_shortcode]

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

جهت ارتباط با مشاوران ما می توانید با شماره ۳۴۹۳۴-۰۱۳ تماس گرفته و یا از طریق صفحه مشاوره مدیران نواندیش با ما در ارتباط باشید.

[/boc_message]
امتیاز دهید
The following two tabs change content below.
Avatar

علیرضا وظیفه شناس

کارشناس الکترونیک و علاقه مند به زبان های خارجه و فعال در زمینه ی ترجمه می باشم. از آنجایی که حرفه ی مشاوره و فروش بیمه های عمر رو هم به طور تخصصی دنبال می کنم، به اقتضای آن به بخش ترجمه و نگارش و بررسی مقالات مربوط به فنون ارتقای کسب و کار و فروش هم وارد شدم. امیدوارم که با این کار علاوه بر ارتقای دانش و تجربیات خود سهمی هرچند کوچک در افزایش بازدهی و رونق کسب و کار افراد داشته باشم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/YnapR
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *