مرحله چرخه فروش

چرخه عمر محصول چه مراحلی دارد؟

چرخه عمر محصول را می تواند به چند مرحله تقسیم کرد: مرحله معرفی،مرحله رشد، مرحله بلوغ و مرحله پایانی. چرخه عمر محصول میتواند بسیار کوتاه مانند اسباب بازی های مخصوص کریسمس و یا خیلی طولانی مثل ساعت و یا ماشین باشد.سازمان ها تمام مدت در حال توسعه ی محصولات و خدمات خود هستند، اما تنها درصد کمی از این محصولات و خدمات به بازار راه پیدا می کنند.

مرحله معرفی:

معرفی یک محصول زمانی منجر به فروش خواهد شد که مردم از وجود آن آگاه شوند. مصرف کننده ها از طریق تبلیغاتی که سازمان ها برای معرفی محصول انجام می دهند، با محصول آشنا می شوند. هزاران راه برای تبلیغات و آگاه سازی مشتریان وجود دارد و تبلیغات معمولاً پرهزینه ترین مرحله برای آگاه سازی سریع جامعه از محصول یا خدمت جدید می باشد. هزینه های اضافی مانند بسته بندی و توزیع نیز اضافه خواهد شد. در مرحله معرفی محصول، فروش پایین می باشد و هزینه های مقدماتی به میزان قابل توجهی از سود حاصل از فروش بیشتر می باشد. در مرحله معرفی تمرکز سازمان بر روی آگاه سازی مشتریان از حضور محصول و خدمات جدید در بازار و فرآهم آوری بستر مناسب برای افزایش تقاضا در آینده می باشد.

چرخه عمر محصول

مرحله رشد:

مرحله رشد در چرخه عمر محصول، یک دوره رشد سریع درآمدزا می باشد. با افزایش آگاهی مشتریان از محصول یا خدمات جدید، احتمال خرید مشتری و در نتیجه افزایش فروش محصول بیشتر خواهد شد. موفقیت محصول یا خدمت در یک منطقه میتواند باعث معرفی محصول به سایر مناطق شده که افزایش فروش می تواند باعث افزایش تقاضا و در نهایت منجر به فروش بیشتر شود. در این مرحله احتمال حضورو معرفی محصولات رقابتی توسط دیگر شرکت ها وجود دارد.

این موضوع می تواند منجر به رقابت قیمتی، هزینه های اضافی در تبلیغات و … برای حفظ تقاضا شود که هزینه های رقابتی هستند.

مرحله بلوغ:

محصولات در مرحله بلوغ در سودآورترین حالت خود هستند، فروش محصولات در مقایسه با مرحله رشد کندتر صورت میگیرد،اما ادامه دار است تا محصول تبدیل به رهبر بازار شود.ادامه دادن تبلیغات در این مرحله باعث افزایش مشتریان شده اما به طور معمول هزینه تبلیغات در این مرحله کمتر از هزینه ی تبلیغات برای محصول جدید می باشد.به عنوان مثال شرکت های موفق مثل کوکا کولا هزینه تبلبغات را صرف محصولات به بلوغ رسیده خود کرده تا نام تجاری خود را در بازار و در بین مردم تقویت کنند. در حالی که رقابت با سایر شرکت ها و فروش ممکن است منجر به کاهش سهم بازار و در نتیجه کاهش سود شود.

در مرحله بلوغ، تمرکز شرکت برای حفظ سهم بازار و طولانی تر کردن چرخه ی عمر محصول تا حد ممکن می باشد و بسیاری از سازمان ها در این امر موفق عمل کرده اند.

چرخه محصول

مرحله پایانی:

در این مرحله فروش محصول به دلایل مختلف کاهش می یابد. بعضی از این عمده دلایل میتواند اشباع شدن بازار و یا منسوخ شدن محصول باشد. در این مرحله سازمان راه های مختلفی پیش روی خود دارد، میتواند محصول را به طور کامل از بازار خارج کند،با کاهش تبلیغات و بازایابی سود حاصل از فروش کم را کاهش دهند،یا هزینه های تولید محصول را کاهش داده و زمان بیشتری نسبت به رقبا برای خروج و تولید محصول رقابتی داشته باشند.

هدف نهایی از شناسایی درست چرخه عمر محصولات، مدیریت درست زنجیره تامین در هر مرحله می باشد.حاصل اطمینان از اینکه مشتریان در زمان مناسب آنچه را که میخواهند داشته باشند و این کار با صرف کمترین هزینه صورت گیرد.

درک درست چرخه عمر محصولات و مدیریت هوشمندانه آن به سازمان ها جهت رسیدن به اهداف آنها کمک فراوانی می کند.

جهت ارتباط با مشاوران ما می توانید با شماره ۳۴۹۳۴-۰۱۳ تماس گرفته و یا از طریق صفحه مشاوره مدیران نواندیش با ما در ارتباط باشید.

حتماً بخوانید :  هفت اشتباه رایج محاسباتی بازاریاب های تازه کار

امتیاز دهید
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/VX3us
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *