هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟

هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟

هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟» وقتی که هوش عاطفی یا هیجانی (Emotional intelligence) برای اولین بار به مردم معرفی شد، به خاطر اهمیتش در موفقیت، آن را حلقه­  گمشده­ ی یک اکتشاف ویژه نامیدند!
در زمینه عملکرد هوش هیجانی می­توان گفت که در ۷۰ درصد مواقع عملکرد افرادی که ضریب هوشی یا IQ متوسطی دارند، بهتر از عملکرد افرادی است که دارای ضریب هوشی بالایی‌اند. این ناهنجاری چالشی بزرگ پیش روی IQ یا همان ضریب هوشی گذاشت که در گذشته تنها منبع موفقیت به حساب می ­آمد.

 سال‌ها تحقیق در مورد هوش هیجانی نشان داد که هوش هیجانی عامل مهمی برای تشخیص و تمایز قائل شدن بین افراد با عملکرد بسیار خوب از دیگران محسوب می شود.

هوش هیجانی در درون همه ما وجود  دارد و تا حدی نامشهود است. هوش عاطفی بر نحوه مدیریت رفتار ما تأثیر می­ گذارد، رهگشای مشکلات اجتماعی است، و باعث تصمیم‌گیری‌های شخصی ای می ­شود که نتایج مثبتی به همراه دارند. هوش عاطفی از چهار مهارت اصلی تشکیل‌شده که در دو نوع توانایی مختلف به نام­ های توانایی شخصی و توانایی اجتماعی دسته‌بندی شده ­اند.

توانایی شخصی

توانایی شخصی شامل خودآگاهی و مهارت ­های خود مدیریتی می­ شود، و بیشتر بر خود شخص تمرکز دارد و نه روابط او با اشخاص دیگر. توانایی شخصی، توانایی شما در آگاهی از احساساتتان و مدیریت و کنترل رفتار­ها و تمایلات شماست.

  • خودآگاهی: توانایی درک دقیق احساسات خود و همچنین آگاه و هشیار ماندن نسبت به آن‌ها در هنگام رخ دادنشان است.
  • خود مدیریتی: توانایی شما در استفاده از این آگاهی نسبت به احساسات خود برای انعطاف‌پذیر باقی ماندن و هدایت مثبت و درست رفتارهایتان است.

توانایی اجتماعی

توانایی اجتماعی، آگاهی‌های اجتماعی شما و مهارت‌های مدیریت روابط شما را شامل می‌شود؛ توانایی اجتماعی توانایی شما در درک حالات و احساسات، رفتار، و انگیزه‌های مردم است تا بتوانید به طور مؤثر به آن‌ها واکنش نشان داده و روابط خود را بهبود بخشید.

فقط اعضای سایت می توانند این فایل را مشاهده و دانلود نمایند.

ورود به حساب کاربری / عضویت

امتیاز دهید
The following two tabs change content below.
Avatar

ریحانه خالقی زاده

کارشناس ارشد ریاضی کاربردی و الان هم دانشجوی ارشد زبان هستم. به زبان انگلیسی و مترجمی علاقه زیادی دارم و ترجمه برام لذت بخشه. مباحث مربوط به کسب و کار، بازاریابی و برندینگ برای من جذابه و امیدوارم که مقالاتم برای دیگران هم مفید باشه.
Avatar

جدیدترین مقالات :ریحانه خالقی زاده (نمایش همه )

لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/rax7m
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *