هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

 هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس» امروزه در جامعه ما افراد اعتماد به نفس کمی دارند. اغلب ما توانایی‌هایمان را دست کم می‌گیریم و بیشتر وقت مان را صرف این می‌کنیم که دیگران در مورد ما چطور فکر می‌کنند. بر اساس تحقیقات، اعتماد به نفس ما وقتی دستاوردهای خیلی کمی داریم و همچنین وقتی به موفقیت‌های بزرگی می‌رسیم، در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. این موضوع بیانگر دو چیز است:
۱. اکثر ما نسبت به چیزی که اکنون حس می‌کنیم، سزاوار عزت نفس بالاتری هستیم.
۲. عزت نفس و اعتماد به نفس ذهنی هستند و می‌تواند با تغییر طرز تفکر ما تغییر کنند.

 هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

 از آنجایی که طرز تفکر ما کلید اصلی اعتماد به نفس و عزت نفس ماست، دراین مقاله درمورد ۷ مهارتی صحبت می کنیم که می‌توانیم برای ایجاد اعتماد به نفس یاد بگیریم.

۱- مراقبه(Meditation)

مراقبه یکی از سنت‌های خیلی قدیمی در کشورهای آسیایی مثل ژاپن و چین است، اما امروزه در کشورهای غربی هم محبوبیت زیادی کسب کرده است.
خیلی از مدیر عامل‌های عالی رتبه و ورزشکارها بارها از مزایای مراقبه بهره گرفته‌اند، شما هم بهتر است از همین روش استفاده کنید.
مراقبه به ما کمک می‌کند سطوح اضطراب را کاهش دهیم و بهره وری مان را افزایش دهیم. این کار به ما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیریم، در طول روز استرس کمتری احساس کنیم، و در نهایت اعتماد به نفسمان را افزایش دهیم!

۲- سخنرانی در جمع

بسیاری از مردم می‌گویند ترس از سخنرانی در جمع بیشتر از ترس مرگ است!
بر اساس مجله  روانشناسی (one psychologist)، ریشه این موضوع در اجداد ماست. بشر برای میلیون‌ها سال به صورت گروهی زندگی می‌کرده تا ریسک‌های مخاطره آمیز مثل شکارچیان بزرگ و گرسنگی را دفع کند. یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که انسان هنوز هم اجتماعی‌ است همین موضوع می باشد.
اما به این معنی نیز می‌باشد که هرچیز تهدیدآمیز برای عضو بودن ما در یک گروه خیلی ترسناک به نظر می‌رسد. به همین دلیل است که سخنرانان بزرگ که جمعیت را به خودشان جلب می‌کنند ما را شگفت زده می‌کنند، چون خودمان نمی‌توانیم چنین کاری کنیم.

وقتی این میل انسان را بدانید، می‌توانید از آن استفاده کنید تا روی توانایی‌ خود برای سخنرانی در جمع کار کنید. یک شروع عالی این است که از خودتان فیلم بگیرید، در مورد موضوع مورد علاقه‌تان حرف بزنید و وقتی آماده بودید آن را به صورت عمومی منتشر کنید.

۳- تفکر در حال رشد

کارول دوسک، پرفروش‌ترین نویسنده درباره طرز تفکر، می گوید : شخصی با طرز تفکر ثابت به موفقیت به عنوان تاییدی برای هوش خود نگاه می‌کند، در مقابل طرز تفکر در حال رشد، که به دنبال چالش است، شکست را نه به عنوان نشانه بی خردی بلکه به چشم کاتالیزور رشد و فراتر رفتن از توانایی کنونی‌اش می‌بیند.
با وجود اینکه مواجه با مشکلات و موانع  می‌تواند به کاهش عزت نفس یا اعتماد به نفس یک شخص با طرز تفکر ثابت منجر شود، برای شخصی با تفکر در حال رشد به عنوان نیروی محرکه عمل می‌کند. پس سومین عاملی که برای افزایش اعتماد به نفستان باید یادبگیرید این است که همیشه ذهنی پویا داشته باشید.

 هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

۴- زبان خارجی

یاد گرفتن یک زبان جدید چندان راحت نیست، به همین علت است که وقتی پیشرفت می‌کنیم آنقدر به ما حس خوبی می‌دهد.
اکثر ما خودمان را به یک زبان محدود می‌کنیم، که تجربه‌های فرهنگی، فرصت‌های شغلی و مهم‌تر از همه افرادی که می‌توانیم با آن‌ها ارتباط برقرار کنیم را محدود می‌کند.
اما یاد گرفتن یک زبان جدید، می‌تواند به طور چشمگیری اعتماد به نفس ما را زیاد کند، چون در حال یادگیری نوعی از ارتباط هستیم که افراد کمی در اطراف ما توانایی درک آن را دارند. و این موجب قدرتمندی ما می شود. در این دنیای چند فرهنگی که در آن زندگی می‌کنیم، جای هیچ عذر و بهانه‌ای برای نداستن یک زبان دیگر نیست.

حتماً بخوانید :  مشاوره و مربی گری به چه معنا هستند؟

۵- شروع یک کسب و کار

ساختن یک کسب و کار از پایه مثل بچه‌دار شدن است. و هر چه بچه بزرگ‌تر می‌شود، باید بیشتر حواستان به افرادی باشد که از بچه مراقبت می‌کنند.
وقتی هر روز صبح با این ماموریت از خواب بیدار شوید که باید به کسی یا چیزی غیر خودتان خدمت کنید، اهمیت نظری که دیگران درمورد شما دارند کمتر و کمتر می‌شود.
حتی اگر به عنوان یک کارآفرین منفرد یک کسب و کار را شروع می‌کنید، باید فراتر از خودتان فکر کنید، چون مشتری، خریدار و کاربرهایی دارید که باید به آن‌های فکر کنید. شروع یک کسب و کار و به پیش بردن آن و مواجه شدن با چالش ها و مشکلات می تواند تاثیر به سزایی در افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد.

۶- فروش

بیایید با خودمان روراست باشیم، همه ما به کمی مهارت فروش نیاز داریم. چه برای به دست آوردن یک مشتری باشد، چه ارتقا گرفتن، یا حتی راضی کردن دوستمان برای اینکه فیلمی که مورد نظر ماست را تماشا کند.
مهارت فروش به شما یاد می‌دهد که دنیا را از نقطه نظر شخص دیگری ببینید. وقتی کمتر روی خودتان تمرکز داشته باشید، در عوض روی شخص فروشنده که آن سمت میز نشسته تمرکز می‌کنید، تقریبا بلافاصله خودآگاهیتان کاهش می‌یابد.

 هرچه بیشتر بتوانید دیگران را برای فروش محصولات یا خدماتتان متقاعد کنید، اعتماد به نفستان افزایش بیشتری می یابد.

۷- کاهش وزن

کاهش وزن برای به دست آوردن اعتماد به نفس چیز جدیدی نیست. احتمالا ویدئوهای الهام بخش از افرادی که ۲۵ کیلوگرم وزن کم کرده‌اند دیده‌اید و اینکه چطور زندگیشان متحول شده.
به غیر از فایده‌های مشخص، کاهش وزن به شدت به سلامت ذهنی ما کمک می‌کند. جریان خون ما را بهبود می‌دهد که باعث افزایش سطح انرژی و شادی ما می‌شود. از این گذشته، مطالعات نشان داده‌اند که عملکردهای شناختی ما مثل توجه، حافظه و تصمیم‌گیری را هم بهبود می‌دهد.
چطور اعتماد به نفس‌تان را بیشتر کنید؟ آیا از تمام این روش‌های ایجاد اعتماد به نفس استفاده کرده‌اید؟ اگر نه، کدامیک را برای انجام در ماه آینده انتخاب می‌کنید؟

منبع:lifehack

امتیاز دهید
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/lSaXB
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *