نمودار تعیین اهداف را بشناسید

نمودار تعیین اهداف را بشناسید

نمودار تعیین اهداف را بشناسید» اهمیت هدف‌گذاری در زندگی بر کسی پوشیده نیست. اما انتخاب هدف کار آسانی نیست. نموداری که در این مقاله به آن اشاره می کنیم، هم برای کسانی که در ابتدای جوانی می‌خواهند اهداف آینده خود را ترسیم کنند، رشته تحصیلی یا شغل انتخاب کنند و در انتخاب بین چند گزینه شک دارند و هم برای شاغلان و کسانی که مشغول کار هستند مفید است. این نمودار برای انتخاب مسیر شغلی و تحصیلی آینده می‌تواند بسیار کمک کننده باشد و از آن مهمتر با این نمودار می‌توانید وضعیت فعلی خود را در شغل و یا فعالیتی که در آن مشغول هستید بسنجید و مدیریت کسب و کار خود را به دست بگیرید.

نمودار تعیین اهداف را بشناسید

فاکتور اول: عشق و علاقه

همه ما توصیه‌هایی درباره دنبال کردن اهداف مورد علاقه شنیده‌ایم اما عشق و علاقه فقط یکی از چهار فاکتور تاثیرگذار در انتخاب هدف است. علاوه بر عشق و علاقه باید سه فاکتور دیگر را در نظر داشت و البته تعیین هدف یا شغلی که عاشق آن هستیم از سه فاکتور دیگر سخت‌تر است.

فاکتور دوم: به دنبال کاری بروید که در آن توانایی و قدرت عمل خوبی دارید.

اگر توانایی و قدرت عمل در حد خوب یا عالی (نه ضعیف) برای دستیابی به هدف یا انجام کار مورد علاقه را ندارید، دچار مشکل شده و وقت خود را تلف خواهید کرد.
داشتن عشق و علاقه به علاوه‌ی توانایی، باعث ایجاد احساس شور و اشتیاق شدیدی در مسیر دستیابی به هدف و انجام کار می‌شود.

فاکتور سوم: آیا قابلیت درآمدزایی دارد ؟

اگر جواب سوال بالا بله است نیمه سخت راه را طی کرده‌اید. قابلیت درآمدزایی به معنی این است که هدف شما توانایی تبدیل شدن به یک محصول، خدمت و یا هرچیز قابل معامله شدن را داراست. ترکیب توانایی و قابلیت درآمدزایی شما را به سمت حرفه‌ای شدن هدایت می‌کند. اما انتهای داستان اینجا نیست.

فاکتور چهارم: نیازهای دیگران را تأمین کنید.

اگر دیگران به هدف و کار شما نیاز داشته باشند، به سراغ شما می‌آیند. اگر هدف شما فاکتورهای علاقه، توانایی و قابلیت درآمدزایی را دارد اما کسی به شما نیاز ندارد، هدف را اشتباه تعیین کرده‌اید. پس بهتر است اهداف را طوری تعیین کنید که با نیاز های دیگران مطابقت داشته باشد. در غیر اینصورت مشتری نخواهید داشت و یا باید مسیر سختی را برای ایجاد نیاز طی کنید.
ترکیب نیازهای دیگران و قابلیت درآمدزایی، فرصت های شغلی را خلق می‌کند و ترکیب عشق و علاقه با نیازهای دیگران احساس مسئولیت و وظیفه را در شما تقویت می‌کند.

از موقعیت های نامناسب خارج شوید.

اگر یکی از فاکتورهای چهارگانه در هدف یا شغل شما غایب باشد در موقعیت‌های نامناسبی قرار خواهید گرفت؛ اما برای یافتن هدف اصلی و مورد علاقه گاهی تجربه این موقعیت‌ها اجتناب ناپذیر است، مهم است که بعد از فهمیدن موقعیت نامطلوب از آن خارج شده و به سراغ هدف دیگر بروید.

• نبود قابلیت درآمدزایی می‌تواند باعث سوءاستفاده دیگران از شما شود، مواظب باشید.

• وقتی کسی به شما، هدف،کار یا محصول شما نیاز ندارد در وضعیت پیچیده‌ای قرار می‌گیرید که در بهترین حالت می‌توانید شهرت پوچ و توخالی بدست آورید مثل کسانی که رکوردهای عجیب و غریب گینس ثبت می‌کنند و… !

• نداشتن علاقه که در بسیاری از افراد شاغل یک معضل جدی است باعث فرسودگی شغلی می‌شود.

• بدترین موقعیت زمانی است که توانایی انجام کاری را ندارید. در این حالت بیشتر به دیگران ضرر می‌رسانید.

پیدا کردن هدف اصلی آسان نیست.

فراموش نکنید پیدا کردن هدف اصلی آسان نیست، اما باکسب تجربه، افزایش آگاهی و خودشناسی می‌توان به آن دست یافت.

یادتان باشد فقط به دنبال یک شغل جامع کاملا منطبق با هدف اصلی تان نباشید، انسان ها در زندگی هدف‌های بسیار متنوع و کوچک و بزرگی دارند که شاید بسیاری از آنها هدف اصلی افراد نباشد. مثل کارهای عام‌المنفعه که افراد برای تامین نیازهای دیگران و یا منافع جمعی و با عشق انجام می‌دهند و انتظار درآمد از آن ندارند. فعالان محیط زیست نمونه ای از این نوع افراد اند.

در نتیجه به دنبال هدف اصلی خود باشید ولی عجله نکنید، هدفی که به آن عشق می‌ورزید، در آن توانایی دارید، قابلیت درآمدزایی دارد و دیگران به آن نیاز دارند. حضور در موقعیت‌های مختلف را تجربه کنید زیرا شما را به هدف اصلی نزدیک می‌کنند اما در موقعیت‌های نامناسب نمانید. از داشتن اهداف و فعالیت های کوچکی که شاید هر چهار فاکتور را شامل نشود و شما را در وضعیت نامطلوبی قرار نمی‌دهد غافل نشوید، حتی امکان دارد اهداف کوچک، همسو و کمک کننده هدف اصلی باشد.

[site_source_shortcode url=”https://newrepublic.com/”] newrepublic[/site_source_shortcode]

The following two tabs change content below.
Avatar

فروغ فکری

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هستم. همواره به دنبال خواندن، آموختن و آموزش مفاهیم نو و کاربردی به دیگران بوده و به حوزه های مدیریت منابع انسانی، برندینگ و تبلیغات علاقه مندم. امیدوارم با ارائه دانش و تجربه ام بتوانم مخاطبان را به سوی موفقیت در کسب و کارشان سوق داده و نقش موثری در انتقال دانش روز مدیریتی به آنها ایفا نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/IbbET
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *