مهارت های بازاریابی

۱۰ مورد از مهم ترین مهارت های بازاریابی

وقتی با افراد موفق در ارتباط باشید، یکی از جالب ­ترین کارهایی که می­ توانید انجام دهید این است که سعی کنید مهارت­ هایی که باعث موفقیت فرد در آن حرفه و آن نقش شده را تعیین کنید. این کار در حرفه بازاریابی جالب­ تر نیز هست زیرا بازاریابی در طول دهه گذشته بسیار تغییر کرده است. بازاریاب­ های موفق می­ توانند ویژگی­ های بسیار مختلف و گسترده­ ای داشته باشند، اما ما در اینجا ۱۱ مورد از مهم ترین مهارت های بازاریابی که بسیار پر کاربرد اند را شناسایی کرده ایم.

مهارت­ های بازاریابی مهم و ضروری :

به طور کلی، بازاریابان بسیار موفق امروز:

۱- بازاریابانی سودآور و درآمد محور هستند.

۲- مشتریان و بازارهای خود را می ­شناسند.

۳- تجربه قابل ملاحظه ای را برای مشتریان به وجود می­ آورند.

۴- داستان سراهای بسیار خوبی هستند.

۵- همه چیز را امتحان می­ کنند و بر مبنای فرض و گمان پیش نمی روند.

۶- هرگز از کسب ترفندهای بازاریابی جدید دست نمی­ کشند.

۷- از داده­ ها و اطلاعات برای تصمیم گیری استفاده می­ کنند.

۸- از کار کردن با تکنولوژی لذت می­ برند.

۹- کار خود را طبق برنامه مدیریت می­ کنند.

۱۰- بسیار خوب می­ نویسند.

۱۱- نتایجی خاص و قابل مشاهده ارائه می ­دهند.

۱-بازاریابی درآمد محور

بازاریابانی که می ­توانند محرک سود و درآمد باشند، در این حرفه رشد خواهند کرد. زیرا اکثر مدیران باور دارند که بازاریابان از اهداف تجاری شرکت جدا شده­ اند.

بررسی جدید انجام شده توسط گروه بازاریابی Fournaise نیز به این موضوع اشاره کرده است – ۷۸ درصد از مدیران اجرایی به طور اشتباه فکر می­ کنند که بازاریابی بر روی ایجاد رشد درآمدی متمرکز نیست و ۸۰ درصد از مدیران اجرایی باور دارند که بازاریاب­ ها از اهداف مالی کوتاه مدت و بلند مدت جدا شده­ اند. بازاریاب­ هایی که بتوانند تلاش خود را به بهبود درآمد مرتبط کنند، در چنین محیطی رشد خواهند کرد.

۲-بازار خود را بشناسید.

موفقیت یک سازمان به توانایی آن در درک بازار هدف خود بستگی دارد. بازاریابی که بتواند بفهمد مشتریان و رقبای او چه می­ کنند و همچنین بتواند این موضوع را به طور مؤثری بیان کند، دارای یکی دیگر از مهارت های بازاریابی است.

اینکه در کسب و کار به صدای مشتری تبدیل شوید، بسیار با ارزش است. بازاریابانی که بتوانند اطلاعات کیفی و کمی را درباره مشتریان جمع آوری کنند و این اطلاعات را به شیوه­ ای استراتژیک به مدیران ارائه دهند، بسیار با ارزش هستند.

نکته دیگر اینکه – این موضوع فقط به جمع آوری اطلاعات از طریق نظرسنجی ها مربوط نمی­ شود. مکالمات مستقیم با مشتریان معمولاً از نظرسنجی ها مهم­ تر و با ارزش تر هستند.

۳-تجربه قابل توجهی برای مشتریان ایجاد کنید.

امروزه اکثر بازاریابان موفق تجارب قابل توجهی را برای مشتریان ایجاد می­ کنند. به لطف اینترنت، حالا راه­ های بیشتری برای تعامل بین مشتری و برند وجود دارد. این تعاملات روز به روز بهتر و غنی ­تر شده و ایجاد و مدیریت این تجارب از وظایف بازاریابی است. بازاریاب­ هایی که قادرند تجربه ­هایی منحصر به فرد برای مشتری ایجاد کنند، بسیار کمیاب اند و این مورد از مهارت های بازاریابی مهم محسوب می شود.

در مقاله “بازاریابی اپل و ۱۰ درس کاربردی آن” از مدیران نواندیش، به نکاتی موثر و کاربردی از شرکت اپل پرداخته ایم.

۳-قصه گوی خوبی شوید.

بخش مهمی از ایجاد تجربه­ ای قابل توجه برای مشتریان، گفتن یک داستان خوب است. جلب توجه مشتری از همیشه سخت تر شده است و توانایی قصه گویی یکی از مهارت های بازاریابی به شمار می رود.

به همین دلیل بازاریابانی مانند سِت گادین معتقدند که داستان سرایی در رسیدن به یک بازاریابی موفق بسیار مهم است. یکی از دلایلی که بازاریاب­ ها باید داستان سراهای خوبی باشند، این است که مشتریان با داستان­ های فوری و کوتاه بهتر ارتباط برقرار می­ کنند.

مهارت های بازاریابی

بسیاری از کمپین­ های بازاریابی موفق داستانی می­ گویند که مشتری به طور عاطفی با آن ارتباط برقرار  می­ کند. بازاریاب­ هایی که می­ توانند از طریق کمپین­ های بازاریابی داستان­ های خوبی برای مشتری بگویند، در دنیایی که جلب مشتری در آن سخت و چالش بر انگیز است، بسیار با ارزش اند.

۴-همه چیز را امتحان کنید، چیزی را فرض نکنید.

بسیاری از بازاریاب ها تصمیمات را بر اساس غرایز خود می ­گیرند، اما با وجود اطلاعات فراوان در دسترس آنها، نیازی به این کار نیست.

بازاریاب خوب به طور مداوم همه چیز را امتحان می­ کند، مانند کمپین­ های بازاریابی جدید، متن آگهی ها، قیمت گذاری و… تا به این ترتیب اطلاعات را به نتایج تجاری تبدیل کنند.

۵- هرگز از یادگیری دست نکشید.

بازاریابی با توجه به اینترنت و رفتار مشتری، به سرعت در حال تغییر است. این یعنی اینکه بازاریاب­ ها باید سریع­تر از همیشه یاد بگیرند و مساله ای ساده مانند یادگیری به مهارتی مهم تبدیل شده است.

خوشبختانه، اطلاعات آنلاین فراوانی وجود دارد که می­ تواند در یادگیری شیوه­ های جدید بازاریابی به بازاریابان کمک کند. بسیاری از برترین بازاریاب­ های جهان به طور فعال آخرین داده­ ها و اطلاعات­شان را در وبلاگ خود قرار داده و یا در شبکه های اجتماعی منتشر می­ کنند. به طور مثال LinkedIn یکی از ابزارهای قدرتمند موجود برای دستیابی به دانش بازاریابی است.

[boc_message type=”e.g. success_msg”]

موضوعاتی که اکنون باید یاد گرفته شوند عبارتند از: شبکه­ های اجتماعی، بازاریابی محتوای، داده های کلان (big data)، و بازاریابی موبایلی.

[/boc_message]

کریگ روزنبرگ، متخصص در حوزه بازاریابی اهمیت یادگیری مداوم را این گونه بیان می­ کند: «تا آنجایی که می توانید یاد بگیرید. بازاریابی ­ای که شما در دانشگاه و یا در کتاب­ها یاد می­ گیرید بسیار با بازاریابی واقعی فرق دارد. شما باید وبلاگ­ ها و مقالات متنوع را بخوانید، در آموزش­ های آنلاین و آفلاین شرکت کنید تا مهارت های بازاریابی خود را ارتقا دهید. حتی مدیران بازاریابی نیز زمان زیادی را صرف یادگیری بازاریابی می­ کنند. شما هیچ وقت به اندازه کافی نمی­ دانید.»

۶- در هنگام تصمیم گیری از داده ­های مشتری استفاده کنید.

در حال حاضر  بازاریاب­ ها به حجم عظیمی از اطلاعات دسترسی دارند. در نتیجه، کمپین­ ها نیز قادرند مشتریان خود را بسیار بهتر و بیشتر از گذشته درک کنند.

در دهه­ های آینده، تقاضا برای بازاریاب­ هایی که یاد گرفته ­اند چگونه داده­ های مشتری را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کنند، بسیار افزایش خواهد یافت. چه این داده ­ها تنها برای درک بازار مورد استفاده قرار گیرند و چه برای ایجاد کمپین­­ های بازاریابی کارآمدتر و بهینه ­تر، بسیاری از کارفرمایان به دنبال افرادی هستند که بتوانند از این اطلاعات استفاده کنند.

داشتن زمینه­ ی آماری و درک ابزارهای تحلیلی مهارت­ های مفیدی در این زمینه هستند. فراموش نکنید که برخی از مهم ترین داده­ های مشتری از گفتگو­های رو در رو با مشتریان به دست می ­آیند.

۷- یک تکنولوژیست بازاریابی شوید.

پیش بینی شده است که در سال جاری بازاریابان بیشتر وقت خود را صرف تکنولوژی می­ کنند. یعنی اینکه بازاریاب­ هایی که کاربران حرفه ­ای برنامه­ ها و سیستم­ های بازاریابی رایج هستند، به شدت رشد خواهند کرد. البته این موضوع به این معنا نیست که شما حتماً باید برای رسیدن به موفقیت یک مهندس باشید، اما باید بتوانید به عنوان یک کاربر تجاری از این برنامه­ ها استفاده کنید.

تکنولوژی­ های بازاریابی که معمولاً استفاده می ­شوند عبارتند از: سیستم مدیریت ارتباط با مشتری، اتوماسیون بازاریابی، بازاریابی ایمیلی، تجزیه و تحلیل بازاریابی، و مجموعه ­ای در حال ظهور از تکنولوژی­ های بازاریابی آنلاین.

۸- کارهای خود را بر اساس یک برنامه مدیریت کنید.

بازاریابان موفق از برنامه ­های زمان بندی شده استفاده می کنند تا مطمئن شوند کارهای خود را به موقع و به طور کامل انجام می­ دهند.

بسیاری از فعالیت های سازمان­ ها دارای مهلت و ضرب الاجل زمانی هستند. مثلاً، کمپین­ های بازاریابی تاریخ­ های شروع و راه اندازی دارند که تمام افرادی که بر آن کمپین کار می­ کنند، بر روی این تاریخ­ ها متمرکز شده ­اند.

بازاریاب­ های خوب از برنامه ریزی رو به عقب استفاده کرده و برنامه­ ای را ایجاد می­ کنند تا بتوانند کارهای خود را انجام دهند. آنها همچنین به تاریخ ­های راه اندازی و ارائه مقید بوده، و هرکاری می­ کنند تا مطمئن شوند طرح خود را به موقع ارائه خواهند داد.

۹- یاد بگیرید که چگونه بنویسید.

یکی دبگر از مهارت های بازاریابی ، مهارت نوشتن است. بسیاری از بازاریاب­ ها اهمیت نوشتن را دست کم می­ گیرند، اما کپی رایت یکی از مهم­ترین مهارت­ هایی است که یک بازاریاب می­ تواند داشته باشد.

مهارت های بازاریابی

می­ توان گفت نوشتن پایه اساس اکثر کمپین­ های بازاریابی است. از متن آگهی تا ایمیل و صفحات ورودی، همه به مهارت نویسندگی مربوط هستند و باید گفت که کپی رایت یک مهارت بنیادی و پایه است که می­ تواند تأثیرات ژرفی بر روی نرخ تبدیل داشته باشد.

کپی رایت پایه و اساس بسیاری از ارتباطات داخلی نیز می­ باشد که بازاریاب باید در داخل شرکتش آنها را مدیریت کند.

۱۰- نتایج قابل شناسایی و خاص ارائه نمائید.

بازاریابی به گونه ­ای تکامل یافته است که بازاریاب­ ها باید نتایج خود را ارائه دهند. ممکن است نتایج مورد انتظارشان افزایش آگاهی نسبت به برند، راهنمایی­ دادن به مشتری و یا کسب درآمد باشد.

بازاریاب­ های موفق بر روی ارائه نتایجی متمرکز هستند که دارای سه ویژگی مشترک باشند. اولا، نتایجی که ارائه می ­دهند به راحتی توسط کسب و کارها قابل شناسایی و درک است. دوماً، آنها نتایجی را ارائه می­ دهند که بر روی کسب و کار، و معمولا بر روی بخش درآمدی آنها تأثیر گذار است. ثالثاً، آنها این نتایج را به طور ماهانه ارائه می­ دهند.

امیدواریم که مهارت های بازاریابی یاد شده را در خود ارتقا داده و به نتایج موثری در کسب و کار خود دست یابید.

حتماً بخوانید :  9 استراتژی بازاریابی الهام بخش در کسب و کار شما

منبع : blog.topohq

امتیاز دهید
The following two tabs change content below.
Avatar

ریحانه خالقی زاده

کارشناس ارشد ریاضی کاربردی و الان هم دانشجوی ارشد زبان هستم. به زبان انگلیسی و مترجمی علاقه زیادی دارم و ترجمه برام لذت بخشه. مباحث مربوط به کسب و کار، بازاریابی و برندینگ برای من جذابه و امیدوارم که مقالاتم برای دیگران هم مفید باشه.
Avatar

جدیدترین مقالات :ریحانه خالقی زاده (نمایش همه )

لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/cuGdt
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *