مهارت های مهم در مدیریت تیم

مهارت های  مهم در مدیریت تیم » چنانچه وظیفه ی جدید خود را به عنوان یک مدیر آغاز می کنید، به شما تبریک می گوییم، اما ممکن است در کنار وظیفه ی جدید مدیریت، ایجاد یک تیم جدید نیز برعهده ی شما باشد. در هر دو مسیر، چه تیم شما آماده و حاضر باشد و چه مسئولیت ایجاد تیم جدید بر دوش شما باشد، برای ادامه  راه چه باید کرد؟

در این مقاله راهکارهای ویژه مدیریت تیم به مدیران ارئه می شود که با انجام آن ها می توانند تیم خود را به سمت موفقیت و پیشرفت هدایت کنند؛ در حوزه ی انتخاب افراد مناسب و تصمیم گیری، در رابطه با نوع ارتباط برقرار کردن، آموزش دادن و برانگیختن افراد.

نکات مهم اولیه :

ابتدا به شرح برخی از تعاریف مهم می پردازیم. به طور دقیق مدیریت یعنی چه؟ و چه کسی تفاوت آن را با رهبری می داند؟

برای شروع به نقل از استاد رهبری و نظریه پرداز معروف وارن جی بنیس(Warren G Bennis ) به تفاوت میان رهبری ومدیریت می پردازیم:

– رهبران کارهای درست را انجام می دهند؛ مدیران افرادی هستند که به درستی کارها را انجام می دهند.

– رهبران درگیر ایجاد یک رؤیای قانع کننده برای آینده، برقراری ارتباط با این رویا و هدف، کمک به مردم برای درک آن و متعهد شدن به آن هستند. از سوی دیگر ، مسئولیت به اجرا درآوردن این طرح و رؤیا به صورت اثربخش و موفقیت آمیز بر عهده ی مدیران است.

البته که هر دوی این وظایف با هم مرتبط بوده و به طور کامل مؤثر هستند و شما به هر دوی این نقش ها به طور کامل نیاز دارید.

بعد از مشخص نمودن هدف تا زمانی که افراد جدیت رسیدن به هدف را در چهره ی شما مشاهده نکنند، هیچ نشانه ای از انرژی برای رسیدن به سمت رسیدن به رؤیای شگفت انگیز آینده وجود نخواهد داشت.

در مقاله “چگونه می‌توانید رهبر یک تیم کارآفرین باشید؟” معیارهای زیادی برای رهبری یک تیم کارآفرین برشمرده شده است.

اهمیت سپردن مسئولیت

یکی از اولویت های مهم برای مدیریت تیم ، سپردن مسئولیت به افراد است. یک تقسیم کار موفق با تطبیق مناسب افراد و وظایف شروع می شود، بنابراین شما در ابتدا باید اهداف و وظایف اعضای تیم را به آن ها توضیح دهید، شما باید اهداف و نحوه ی همکاری را برای اعضای تیم مشخص کنید. این امر نه تنها به شما کمک می کند که یک شروع بزرگ را با تیم خودتان داشته باشید، بلکه می تواند از منحرف شدن تیم شما جلوگیری کند.

به تیم خود انگیزه دهید.

یکی دیگر از وظایفی که به عنوان مدیر بر عهده ی شما است، ایجاد انگیزه در اعضای تیم است. تئوری X و تئوری Y (نظریه ی انگیزشی داگلاس مک گریگور) هر دو رویکرد متفاوت انگیزش را توضیح می دهد، این که نحوه ی انگیزش افراد  بستگی زیادی به طرز نگرش شما در رابطه با افرادی که برایتان کار می کنند دارد.

اگر شما اعتقاد دارید که افرا ذاتاً تنبل هستند ، شما به تئوری X اعتقاد دارید، در حالی که اگر معتقد باشید که بیشتر افراد شاد هستند و از کار خود راضی هستند، گرایش شما به سمت تئوریY است.اطمینان حاصل نمایید که به طور کامل این تئوری را درک کرده اید، این نگرش شماست که اساساً بر موفقیت شما در زمینه ی انگیزش افراد تأثیر  می گذارد.

مدیریت تیم

 این مسأله را در مدیریت تیم در نظر داشته باشید که افراد متفاوت نیازهای انگیزشی متفاوتی دارند. برخی از افراد به طور خودکار انگیزه ی بالایی دارند، در حالی که عملکرد برخی از افراد دیگر بستگی به میزان شارژ شدن آن ها از طرف مدیریت دارد.

مقالات مفید زیر را در حوزه انگیزش می توانید مطالعه کنید :

حتماً بخوانید :  10 اشتباه افراد جویای کار در استخدام

از مدیریت انگیزش چه می دانید؟

۶ راهکار برای انگیزه بخشی به پرسنل

تیم خود را توسعه و پرورش دهید.

تیم ها از افرادی ایجاد می شوندکه هر کدام نگرش و توانایی های متفاوتی دارند. ممکن است برای برخی از آن ها شغلی را که به آن ها اختصاص داده اید چالش برانگیز باشد. اما برخی از آن ها در جست وجوی فرصتی برای افزایش مهارت های خود باشند. در هر دو مورد این مسئولیت شماست که این افراد را پرورش و آموزش دهید.

اموزش

مهارت های شما در زمینه ی مدیریت، زمانی تعریف می شوند که شما در بلند مدت یک مدیر موفق باشید. اگر شما در بهتر انجام دادن وظایف اعضای تیم به آن ها کمک می کنید، قطعا شما مدیری خواهید بود که افراد اشتیاق کار کردن با او را خواهند داشت و همچنین شما یک همکار بزرگ برای سازمانتان خواهید بود.

یکی از مؤثرترین روش های توسعه و پرورش افراد تحت نظارت شما این است که به طور منظم از اعضای تیم خودتان بازخورد بگیرید. بیشتر افراد در رابطه با بازخورد دادن دچار استرس و نگرانی می شوند، به ویژه زمانی که آن ها وظایف خود را به درستی انجام نداده باشند. با این حال اگر شما به طور منظم خواستار بازخورد باشید و آن را دریافت کنید، عملکرد تمامی افراد بهتر خواهد شد.

امتیاز دهید
The following two tabs change content below.
Avatar

سونا مومنی

لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/LxPup
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *