مشاوره کسب و کار

مشاوره کسب و کار چیست؟

مشاوره کسب و کار چیست؟ » نقش مشاور در بهبود و توسعه کسب و کارها از اهمیت به سزایی برخوردار بوده که روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود. از طرفی مشاور کسی است که همچون یک آنالیزور بخش های مختلف سازمان را واکاوی کرده و وضعیت موجود را به خوبی مشخص می نماید.

 بعد از مشخص نمودن وضعیت موجود (اینکه کجا هستیم) به گام بعدی یعنی وضعیت ایده آل (به کجا می خواهیم برسیم) می رسیم. تدوین جایگاه موردنظر از حساسیت ها و ظرافت های خاصی برخوردار است، چرا که تحلیل های اشتباه می تواند آینده سازمان را دچار خطر نماید.

 گام بعد در مشاوره کسب و کار مشخص نمودن نقاط ضعف و قدرت درونی، فرصت ها و تهدید های بیرونی سازمان است، تا بتوانیم بر اساس داشته ها نسبت به مشخص نمودن اقدامات و راهبردهای استراتژیک گام برداریم.

در فاز بعد، مشاور اهداف سالیانه و همچنین ابزارهای لازم جهت رسیدن به این اهداف را مشخص می نماید. به خاطر داشته باشید اهداف تعیین شده باید بر اساس وضعیت موجود و همچنین در راستای اهداف بلندمدت و چشم انداز سازمان باشد. یکی از مشکلاتی که معمولاً مشاوران در این گام با آن رو به رو هستند، عدم تامین ابزارهای مورد نیاز در بازه های مقرر است. زمانی که ابزارهای مورد نیاز در اختیار مشاور قرار نداشته باشد، قطعاً سازمان به نتایج موردنظر در زمان های موردنظر نخواهد رسید.

آخرین گام قبل از اجرایی شدن استراتژی ها و راهبردهای جدید، جمع بندی و نهایی سازی طرح جامع مجموعه موردنظر است. نهایی سازی به معنای بررسی های مجدد بر روی طرح موردنظر بوده تا در صورت نیاز اصلاحات لازم قبل از فاز اجرایی اعمال گردد.

مشاوره کسب و کار

مشاور باید مقاومت های سازمانی را قبل از مرحله اجرا به حداقل خود کاهش دهد، اما نمی توان سطح مقاومت را در مرحله اجرا به صفر رساند، چرا که مقاومت در برابر تغییرات ذات و خمیره آدمی و در نتیجه هر سازمانی است. مشاور در این مرحله باید مدت زمان مقاومت ها را به حداقل برساند تا سازمان بتواند در کوتاه ترین زمان ممکن این مقاومت ها را رد کرده و بیشترین درصد موافقان را در اجرای تغییرات همراه خود داشته باشد.

در مقاله “غلبه بر مقاومت کارکنان به تغییرات در محیط کار” از مدیران مدیران نواندیش، به بیان دلایل مقاومت کارکنان در برابر تغییرات پرداخته و پیاده سازی موثر تغییرات را مورد بررسی قرار می دهیم.

تا این مرحله مشاور کسب و کار، به عنوان یک طراح و استراتژیست در مجموعه همکاری می نمود. شخصی که قابلیت آنالیز و تحلیل سیستم ها و همچنین قدرت تبیین اهداف بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت سازمان را دارد، اما در فاز اجرا، مشاور به عنوان یک ناظر روندها اجرایی را کنترل، اصلاح و حتی بهبود می دهد.

مشاوره و مربی گری فرایندهایی هستند که به افراد کمک می‌ کنند به پتانسیل کامل خود در رشد دست یابند. مشاوره و مربی گری شباهت‌ های فراوانی با یکدیگر دارند که در مقاله “مشاوره و مربی گری به چه معنا هستند؟” از مدیران نواندیش، به طور کامل به توضیح این دو مورد پرداخته ایم.

در فاز اجرا وظیفه کنترلی مشاور به معنی عدم خروج از خطوط استراتژیک و همچنین جلوگیری از بازگشت های افراد به شرایط قبلی است. وظیفه مهم دیگر مشاور در فاز اجرا، وظیفه اصلاح و بهبود تغییرات موردنظر است. چه بخواهید و چه نخواهید، هر استراتژی و تغییری در مرحله اجرا نیاز به اصلاح و بهبود خواهد داشت. چون بهترین استراتژیست ها نیز نمی توانند تمامی موارد محتمل را در برنامه های خود در نظر بگیرند.

در آخر مشاور کسب و کار باید نگاهی جامع نسبت به حوزه کسب و کار، مباحث استراتژیک و همچنین مباحث درون سازمانی داشته باشد تا بتواند به بهترین نتایج دست یابد.

جهت ارتباط با مشاوران ما می توانید با شماره ۳۴۹۳۴-۰۱۳ تماس گرفته و یا از طریق صفحه مشاوره مدیران نواندیش با ما در ارتباط باشید.

The following two tabs change content below.
علی معبودی

علی معبودی

مدرس دوره ها و کارگاه های آموزشی، مشاور مدیریت، مدیرعامل مجموعه مدیران نواندیش، ۱۰ سال سابقه مدیریت ارشد بنگاه های اقتصادی، کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی و محقق بازاریابی هستم. تلاش من همواره بر این است تا با ارائه آموزش های به روز و کاربردی در حوزه مدیریت کسب وکار نقش مهمی در جهت رشد و ارتقا مدیران ایفا نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/0v2ET
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *