مدیریت تغییر در سازمان ها به چه معناست؟

مدیریت تغییر در سازمان ها به چه معناست؟ » در سازمان ها دو نوع عمده از تغییرات وجود دارد: تغییرات اعمال شده توسط شرایط و تغییرات برنامه ریزی شده برای تشویق به رشد و بهبود سازمان. این تغییرات هم در  افراد و هم در سازمان های بزرگ اجرا می شود. سیستم های مدیریت تغییر برای کمک به برنامه ریزی برای تغییر در سازمان ها به جای واکنش دادن سازمان ها در مقابل تغییرات طراحی شده اند.

[boc_message type=”e.g.  warning_msg”]

به گفته تونی بلر : « ایده ها و اهداف  با تغییر زنده هستند و اگر در مقابل چالش ها تغییر نکنند، می میرند».

[/boc_message]

هدایت سازمان ها در فضای پر تلاطم و ناهموار کنونی، در صورتی که سازمان برای تغییرات برنامه ریزی شده و آماده باشد، سخت نخواهدبود. در این شرایط پیاده سازی فرآیند تغییرات به صورت موثر می تواند به سازمان ها کمک کند.

مدل ها و چهارچوب های زیادی برای آموزش پیاده سازی شیوه های مدیریت تغییر وجود دارد که پیدا کردن شیوه مناسب برای سازمان شما می تواند سخت باشد.

مدیریت تغییر چیست :

فلسفه ذاتی این نوع مدیریت ساختار یافته ی امروزی،  برنامه ریزی در مقابل چالش های تغییر سازمانی است. این صنعت با هزاران کتاب و چهارچوب های علمی مدیریتی در حال رشد است که ضرورت و مشکلات مدیریتی برنامه ریزی برای تغییرات را نشان می دهد.

دلایل زیادی برای رشد صنعت مدیریت تغییر وجود دارد. محصولات، فناوری ها و یا ایده هایی که سالها برای طراحی، توسعه، تست و استقرار آنها زمان صرف شده است، ممکن است  در طی چند ماه یا حتی چند هفته در اثر تغییرات به وجود آمده در سازمان یا محیط پیرامون نابود شوند. همچنین انتظارات مصرف کنندگان برای تحویل کالاها و محصولات بهتر، سریعتر و ارزانتر باعث می شود سازمان ها برای پاسخ گویی به این انتظارات نیاز پیدا کنند که فرهنگ سازمانی خود را به یکباره تغییر داده و به سمت و سوی جدیدی هدایت کنند.

مدیریت تغییر

مدل ها و گواهینامه ها از انجمن های حرفه ای مدیریت تغییر برای پشتیبانی از این صنعتِ در حال رشد، ایجاد شده اند. یکی از استاندارد های معروف که می تواند مدیریت تغییر را پشتیبانی کند استاندارد ایزو ۹۰۰۱ می باشد . این استاندارد در ورژن ۲۰۱۵ به مدیریت تغییر اشاره داشته و پیاده سازی این استاندارد در سازمان ها، علاوه بر مزایای متعدد و بیشمار آن، نیاز اولیه ی سازمان به مدیریت تغییر ،مدیریت ریسک و مدیریت دانش را برطرف می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می توانید مقالات بخش استانداردهای ایزو را مطالعه نمائید.

[boc_message type=” attention”]

مدیران نو اندیش با ارائه خدمات “مشاوره برای پیاده سازی و اخذ گواهی ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ ” به سازمان ها برای دستیابی به اهدافشان کمک می کند.

[/boc_message]

درک اصطلاحات مدیریت تغییر:

مدیریت تغییر در طول سالیان گذشته شامل مدل ها، برنامه های توسعه ای و فرآیند های مدیریت تغییر برای کمک به کاهش تاثیر تغییرات در سازمان ها بوده است. حال این سوال مطرح است که  مدل ، فرآیند  و برنامه مدیریت تغییر چیست؟ و چه تفاوت هایی دارند؟

مدل های مدیریت تغییر بر اساس تحقیق و تجربه در روش های  مدیریت تغییرات موجود در سازمان ها و زندگی شخصی توسعه یافته است. بسیاری از مدل های مدیریت تغییر، یک فرآیند حمایتی ارائه می دهند که می توانند برای رشد سازمان ها و رشد شخصی پیاده سازی شوند.

فرآیند های مدیریت تغییر شامل یک توالی از روش ها و فعالیت ها برای حرکت از شروع تا وقوع یک تغییر است.

برنامه های مدیریت تغییر برای پشتیبانی از یک پروژه ی ارائه تغییر توسعه یافته و به طور معمول در مرحله برنامه ریزی یک فرآیند مدیریت تغییر ایجاد می شوند.

مدل ها، روش ها و چهارچوب های موثری برای مدیریت تغییر شامل مدل۷S McKinsey ، مدل مدیریت تغییر John Kotter و فرآیند ADKAR و چرخه Deming وجود دارد که در زیر به خلاصه ای از آنها می پردازیم.

در مقاله “مشاور مدیریت چه تغییراتی در سازمان ایجاد می کند؟ ” به تغییرات حاصل از راهنمایی مشاور در سازمان پرداخته ایم که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می کنیم.

مدل  ۷s McKinsey

مدل ۷S مک کنزی یک چهارچوب و مدل مدیریتی است که هفت عامل را جهت سازماندهی یک شرکت دریک نگاه کلی و موثر بیان می سازد. عواملی که با یکدیگر نحوه عملکرد شرکت را تعیین می کنند. این عوامل همگی با یکدیگر در ارتباط هستند، و در مرکز این مدل و وصل کنند عوامل، “ارزش های مشترک” می باشند.

مدیریت تغییر

مدل ۸ مرحله ای  تغییر John Kotter

مدل ۸ مرحله ای تغییر جان کاتر متشکل از ۸ مرحله متداخل در هم می باشد. ۳ مرحله اول شامل ایجاد بستر و محیط لازم برای مدیریت تغییر و مراحل بعد شامل درگیر شدن و فعال شدن سازمان و در نهایت اجرا و حفظ تغییر است.

مدیریت تغییر

مدل ADKAR:

مدل ADAKAR یک مدل مدیریت تغییر هدفمند برای هدایت فردی و سازمانی است . ADKAR نشان دهنده خروجی پنج عامل است که فرد برای دستیابی به موفقیت باید انجام دهد شامل: آگاهی، تمایل، دانش، توانایی و تقویت.

02

چرخه دمینگ PDCA

چرخه PDCA یک روش سریع برای تست یک تغییر با برنامه ریزی، انجام، مشاهده نتایج و اقدام بر اساس نتایج به دست آمده از آن است. این یک روش علمی مورد استفاده برای یادگیری عمل گرا است. شامل ۴ مرحله برنام ریزی، اجرا، بررسی و اقدام می باشد.

مدیریت تغییر

در مقاله آتی ۸ مرحله اساسی برای راه اندازی سیستم مدیریت تغییر موثر را به شما ارائه می نمائیم.

[site_source_shortcode url=”https://www.smartsheet.com/8-elements-effective-change-management-process”]smartsheet[/site_source_shortcode]

امتیاز دهید
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/RNGeV
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *