غلبه بر مقاومت کارکنان به تغییرات در محیط کار

غلبه بر مقاومت کارکنان به تغییرات در محیط کار » تغییر یک اصل ثابت در سازمان هاست اما وقتی تغییر اتفاق می افتد، در مقابل آن مقاومت کارکنان پدیدار می شود و آنها به سرعت تبدیل به حریف شماره یک این تغییرات می شوند. چندین دلیل وجود دارد که چرا کارکنان یاد گرفته اند که در برابر تغییر مقاومت کنند. اما اصلی ترین دلیل، مدیریت اشتباه در سازمان است. در این مقاله به بیان دلایل مقاومت کارکنان در برابر تغییرات پرداخته و پیاده سازی موثر تغییرات را مورد بررسی قرار می دهیم.

اگر به مدیریت تغییر علاقه داشته باشید مطمئناً از مدیریت نادرست تغییرات متنفر هستید. مدیران و مشاوران سازمان ها وظیفه ی پیاده سازی تغییرات را بر عهده دارند و این دقیقا همان جایی است که مشکلات شروع می شوند. یعنی زمانی که مدیران فقط مدیر باشند و دانش لازم برای رهبری به عنوان یک «مامور و عامل تغییر» را نداشته باشند، که در نهایت منجر به ارتباطات ضعیف بین رده های بالای سازمان و کارکنان خواهد شد.  در مقاله ” ۶ گام کلیدی در رهبری کسب و کار ” به بررسی ابزارهای کلیدی در رهبری اثربخش می پردازیم.

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

متاسفانه اکثر کارکنان واکنش مورد انتظار و مساعدی به تغییرات از خود نشان نمی دهند. سازمان ها باید به این درک برسند که مقاومت وجود خواهد داشت و با آن روبرو شوند.

[/boc_message]

در حقیقت افراد همیشه ثبات و آرامش را چه در زندگی شخصی و چه حرفه ای ترجیح می دهند.  یه زندگی عادی و بدون تغییر راحت است، اما تغییر همیشه اتفاق می افتد و همیشه باید برای کنترل آن آماده بود.

در طول چند سال گذشته تغییر به یک هنجار در دنیای کسب و کار تبدیل شده و تنها سازمان هایی که بتوانند تغییرات را به آسانی مدیریت کنند، می توانند از رقبای خود پیشی بگیرند.

مقاومت کارکنان

دلایل مقاومت کارکنان در برابر تغییرات:

اگر چه تصمیم گیری ها در مورد مدیریت تغییر به طور معمول در سطح ارشد سازمان اتفاق می افتد، اما بسیار مهم است که باقی کارکنان نیز این تغییرات را پذیرا باشند. داشتن کارکنانی که از ابتدا با تغییر مخالف هستند، یک مانع اصلی و بزرگ است که برای موفقیت در مدیریت تغییر باید به دقت مدیریت شود.

۱- از دست دادن شغل:

یکی از عمده دلایل مقاومت کارکنان به تغییر، احتمال از دست دادن شغل است. تمام کسب و کارها به طور مداوم در حال تغییر و حرکت هستند، این تغییرات ممکن است ناشی از نیاز به بهره وری بیشتر، نیاز به زمان بندی بهتر و یا نیاز به کارکنان دقیق تر باشد.

تمام این تغییرات ممکن است باعث کوچک شدن سازمان ها و یا بیشتر شدن کارها شود، و این دقیقا همان نقطه ای است که ترس از دست دادن کار برای کارکنان ایجاد می شود و دلیل اصلی مقاومت کارکنان است.

۲- ارتباطات و مشارکت ضعیف:

ارتباطات مشکلات را حل می کند. اما فقدان آن باعث افزایش مشکلات می شود و این یکی دیگر از دلایل مهم مقاومت کارکنان به تغییر می باشد. چگونگی ارتباط فرآیند تغییر با کارکنان بسیار اهمیت دارد، چرا که تعیین کننده چگونگی واکنش آنها به تغییر است.

اگر کارکنان نتوانند با فرآیند تغییر شامل: چه چیزی قرار است تغییر کند، چگونه قرار است تغییر کند و چه نتایجی به همراه دارد، ارتباط برقرار کنند، باید انتظار مقاومت کارکنان نسبت به تغییرات را داشته باشید.

کارکنان باید بدانند که چرا نیاز به تغییر وجود دارد، زیرا تصور می کنند کاری که برای مدت طولانی در حال تکمیل آن بودند قرار است به طور کامل تغییر کرده و از نو شروع شود و این باعث بروز بسیاری از واکنش ها و مقاومت ها می شود.

حتماً بخوانید :  4 درس کلیدی از جف بزوس، مدیرعامل شرکت آمازون

مقاومت کارکنان

۳- عدم اعتماد:

اعتماد یک ابزار حیاتی برای داشتن یک کسب و کار موفق است. در سازمان هایی که کارکنان اعتماد زیادی به مدیر خود دارند، مقاومت کمتری به تغییرات وجود دارد. عدم اطمینان متقابل بین مدیریت و کارکنان باعث سقوط سازمان ها شده، بنابراین اعتماد متقابل یک ضرورت در سازمان ها محسوب می شود.

۴- ترس از نا شناخته ها:

اگر سازمان ها در حال تجربه ی دورانی هستند که آینده برایشان نا شناخته است نیز، احتمال عدم پاسخ مناسب کارکنان به تغییر را افزایش می دهد. زمانی که طرح تغییر جدیدی مطرح می شود، اگر به عنوان یک سورپرایز برای کارکنان مطرح شده و اهمیت، چرایی، چگونگی و نتیجه آن توضیح داده نشود، باعث می شود که کارکنان نسبت به آن تغییر مقاومت کرده و وضعیت بسیار وخیم شود.

۵-  زمان بندی ضعیف:

زمان بندی یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی مدیریت تغییرات است،  زمان به خودی خود باعث ایجاد مقاومت نمی شود، اما برنامه ریزی و زمان بندی مناسب و چگونگی ایجاد تغییرات اهمیت زیادی دارد.

چگونگی غلبه بر مقاومت در سازمان و پیاده سازی موثر تغییرات:

۱- غلبه بر مخالفت ها:

صرف نظر از اینکه سازمان ها چگونه تغییرات را مدیریت می کنند، همیشه مقاومت وجود خواهد داشت. سازمان ها باید کسانی را که با تغییر مخالف هستند را درگیر فرآیند تغییر کنند. با انجام این کار این افراد به طور مستقیم با نگرانی های خود در مورد تغییرات روبرو شده و می توانند مشکلات را در زمان بروز، مدیریت کنند.

[boc_message type=”e.g.  warning_msg”]

زمانی که به کارکنان اجازه می دهید نظرات خود را بیان کنند، حس مشارکت در آنها ایجاد شده و احساس می کنند بخشی از تیمی هستند که در واقع از کارکنان در مقابل تغییرات محافظت می کند.

[/boc_message]

برقراری ارتباط با کارکنان به طور پیاپی و زود هنگام زمانی که تلاش می کنید موضوعی را به آنان انتقال دهید ضروری است. باید ملاقات ها و جلسات پی در پی و زود هنگام بین مدیران ارشد و کارکنان معمولی برای انتقال اتفاقات در حال وقوع و نتایج آنها در آینده، برگزار شود.

بهترین توصیه در این زمینه به سازمان ها این است که در رابطه با وقوع تغییرات بزرگ با کارکنان خود صادق و رک باشند.  ایمیل ها، شبکه ها و اتوماسیون های داخلی، ابزار های خوبی برای کمک به  سازمان های بزرگ هستند و به کارکنان اجازه می دهد به سادگی و آزادانه سوالات خود را پرسیده و از مسائل آگاه شوند.

۲- درگیری موثر کارکنان با تغییرات:

گوش دادن مهم ترین گام در این مرحله است. توصیه ی دیگری که سازمان ها باید به آن توجه کنند این است که، باید بازخورد هایی که توسط کارکنان ارائه می شود را دریافت کرده و پاسخ دهند.

کارکنان کسانی هستند که تضمین کننده رضایت مشتریان و انجام دهنده کارها می باشند. بنابراین حفظ آنها در چرخه تغییرات حیاتی است. از کارکنان خود بپرسید که آیا تغییرات به درستی انجام شده است؟ سازمان چه راهکاری برای انجام بهتر کارها می تواند پیاده سازی کند؟ آیا سوال و یا مشکلی در ارتباط با تغییرات دارند؟ اگر پاسخ این سوالات دریافت و تحلیل شوند، می توانند برای تغییر برنامه ها و نتایج مفید واقع شده و به کارکنان نشان می دهند که نظرات، ایده ها و نگرانی های آنها شنیده شده و اهمیت دارد.

زمانی که سعی در درک نگرانی ها و نظرات کارکنان دارید، حتماً به این نکته توجه کنید که هیچ دو کارمندی شبیه به هم نیستند و هرکدام با توجه به نوع شخصیت خود دلایل متفاوتی برای مخالفت دارند. با توجه به این نکته، مدیران می توانند راه حل های مناسبی برای مشکلات در نظر بگیرند.

۳- تغییرات را قدم به قدم و در چند مرحله پیاده سازی کنید:

تغییرات یکباره اتفاق نمی افتند. سازمان ها در قدم اول باید برای تغییرات آماده شده و سپس اقدام به تغییر کرده و برای مدیریت تغییر برنامه ریزی کنند. در قدم سوم از تغییرات حمایت کرده و اطمینان حاصل کنند همه چیز به همان صورت که برنامه ریزی شده، در حال وقوع می باشند.

حتماً بخوانید :  3 گام نهایی در راه اندازی کسب و کار جدید

۴- تغییرات را به طور موثر اطلاع رسانی کنید:

بهترین راه برای ایجاد تغییر در سازمان این است که به صراحت به کارکنان بگویید چه اتفاقی در حال وقوع است. استفاده از راه های رسمی و غیر رسمی این اطمینان را حاصل می کند که تمامی کارمندان از هر طریقی اخبار مربوط به تغییرات را دریافت کرده اند.

با استفاده از تمامی راه های ارتباطی مانند ایمیل، شبکه ها و اتوماسیون داخلی، همایش های داخل شرکت، جلسات و ملاقات های رو در رو  به کارکنان در رابطه با اهداف، چرایی، چگونگی و نتایج تغییرات توضیح دهید.

کلام آخر:

به دلیل رشد صنایع و کسب و کارها، تمامی سازمان ها در حال تغییر و تکامل هستند.  تغییرات مانند تغییر در منابع انسانی به هر دلیلی می تواند بر کسب و کارها تاثیر گذاشته اما لزوماً به این معنا نیست که این تغییر باید منفی باشد.

تغییرات باید با روش های موثر و مسئولانه حل شده و اگر به درستی انجام شود می تواند برای سازمان ایجاد سود و منفعت کند. بخش مشاوره مدیریت مدیران نو اندیش گیلان ارایه دهنده خدمات مرتبط با مدیریت منابع انسانی ، یاری رسان سازمان ها جهت رسیدن به اهداف و برنامه ریزی تغییرات می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این حوزه، بخش خدمات مشاوره ما را مطالعه نمائید.

[site_source_shortcode url=”https://www.paycor.com/resource-center/change-management-in-the-workplace-why-do-employees-resist-it?aliId=196034939″]paycor[/site_source_shortcode]

امتیاز دهید
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/hsYBW
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *