سوالات عجیب شرکت های بزرگ در مصاحبه های استخدامی

سوالات عجیب شرکت های بزرگ در مصاحبه های استخدامی» اگر سوالات مصاحبه های استخدامی چالش برانگیز و دشوار نباشند ارزش زیادی ندارند! معمولاً اکثر کاندیداها پاسخ هایی برای سوالات روتین و معمولی آماده می کنند به این امید که بهترین گزینه برای استخدام باشند. به نظر شما چه اتفاقی می افتد اگر مصاحبه کننده  سوالات غیرمنتظره از افراد بپرسد؟ افراد چه واکنشی در مقابل این سوالات نشان می دهند؟

در این مقاله به بررسی سوالات شرکت های برتر دنیا پرداخته تا ببینیم که آنها چطور افراد با استعداد را انتخاب و استخدام می کنند.

مثلا کسی که می خواهد وارد شرکت اپل شود با چنین سوالی مواجه خواهد شد:

از نظر بهترین دوستتان، تنها چیزی که باید در خودتان بهبود دهید چیست؟

و یا در فیسبوک چنین سوالی پرسیده می شود:

چه چیزی روز کاری شما را عالی می کند؟ و یا شما در مورد چه کاری شور و اشتیاق زیادی دارید؟

بعضی از این سوالات عمیق ترند در حالی که ممکن است بی معنی و احمقانه به نظر برسند! مثلاً شرکت Whole Foods می پرسد؛ شما ترجیح می دهید با یک اردک هم اندازه اسب بجنگید و یا ۱۰۰ اسب هم اندازه اردک؟ (یعنی مبارزه با یک مشکل بزرگ را انتخاب می کنید یا چندین مشکل کوچک)

سوال شرکت اپل

01

از نظر بهترین دوستتان، تنها چیزی که باید در خودتان بهبود دهید چیست؟

منظور این سوال این است که در مورد ضعف ها و خطاهایی که دیگران در شما می بینند، توضیح دهید تا متوجه شویم چه چیزهایی شما را متوقف می کنند و چگونه باید با آنها مبارزه کرده و رشد کنید.

بیشتر ما از چنین سوالاتی وحشت می کنیم! اما به یاد داشته باشید که باید پاسختان صادقانه باشد و نشان دهید که به دنبال بهبود نقاط ضعفتان هستید.

سوال شرکت فیسبوک

02

فکر کنید امروز بهترین روز کاری تان است  و تصور می کنید که بهترین شغل دنیا را دارید در این روز چه کاری انجام می دهید؟

این سوال برای درک این مساله است که به چه کاری شور و اشتیاق زیادی دارید؟ و در مواقعی که خوشحال و راضی از زندگی هستید به چه کاری می پردازید.

پاسخ افراد به مصاحبه کننده نشان می دهد که آیا علایق آنها با شرکت همخوانی دارد یا نه.

سوال شرکت گوگل

03

تصور کنید که ناخدای کشتی دزدان دریایی هستید و یک صندوق پر از طلا پیدا می کنید. خدمه کشتی به نحوه تقسیم طلاها رای خواهند داد. اگر کمتر از نیمی از افراد با روش تقسیم شما موافق باشند، شما خواهید مرد. چطور طلاها را تقسیم می کنید که هم سهم خوبی بگیرید و هم زنده بمانید؟

 این سوال برای بررسی توانایی شما در حل مسائل مطرح می شود و پاسخ شما این موضوع را برای مصاحبه کننده روشن می کند.

یکی از مهم ترین نکات در مصاحبه های استخدامی ، آمادگی لازم برای پاسخگویی سریع به سوالات است. بعضی از این سوالات رایج هستند و مصاحبه کنندگان انتظار دارند که در سریع ترین زمان ممکن به آن ها پاسخ دهید. در مقاله “چگونه به سوالات مصاحبه پاسخ دهیم؟ ” به معرفی ۱۰ سوال مهم در مصاحبه ها پرداخته ایم.

سوال شرکت HubSpot (بازاریابی محصولات نرم افزاری )

04

یک چیز به من یاد بده!

خیلی خوب است که در مورد تجاربتان صحبت می کنید، اما در این سوال باید تجاربتان را نشان دهید و به مصاحبه کننده ثابت کنید که چقدر در حوزه تخصصی تان به خود مطمئن هستید.

 سوال شرکت مایکروسافت

05

بین نامرئی شدن و پرواز کردن کدام را انتخاب می کنید؟

این سوال اطلاعاتی در مورد شخصیتتان به مصاحبه کننده نشان می دهد. مثلا اگر نامرئی شدن انتخاب شما باشد، ممکن است آدمی خجالتی ای باشید.اگر هم پرواز کردن را انتخاب کنید یعنی از آزاد بودن و ریسک کردن لذت می برید.

حتماً بخوانید :  5 راه ساده برای جذب ثروت

سوال شرکت Nvidia (شرکت آمریکایی پیشگام در زمینه کارت های گرافیکی)

06

کاربردهای آجر را در یک دقیقه نام ببرید.

این سوال بررسی می کند که شما چقدر خلاق هستید و با چه سرعتی می توانید در مورد مسائل فکر کنید. مصاحبه کننده از شما نمی خواهد که به صورت تخصصی در مورد آجر فکر کنید، فقط باید سعی کنید خارج از چهارچوب ها فکر کنید.

سوال شرکت stryker (تولید کننده تجهیزات پزشکی)

07

از چه افرادی متنفرید؟

این سوال مشخص میکند که چه چیزهایی برای شما ارزش بیشتری دارند و چه ویژگی هایی از افراد برایتان خوشایند نیستند و آیا ارزش های شما با سازمان همخوانی دارد یا نه.

سوال شرکت Thoughtworks(فعال در زمینه تولید نرم افزار)08

یک داستان در مورد یک کلاه سبز تعریف کنید. هدف این سوال سنچیدن میزان خلاقیت شماست.

سوال شرکت whole foods (فروشگاه  زنجیره ای آمریکایی)

09

شما ترجیح می دهید با یک اردک هم اندازه اسب بجنگید و یا ۱۰۰ اسب هم اندازه اردک؟

هدف این سوال سنجیدن ترجیح شما در این موضوع است که می خواهید با یک مشکل بزرگ بجنگید یا با چند مشکل کوچک؟

در مورد این سوال هیچ پاسخ صحیحی وچود ندارد اما تصمیم شما اطلاعات زیادی در مورد نحوه حل مسائل و مهارت های تحلیلی تان خواهد داد.

منبع : dailyinfographic

امتیاز دهید
The following two tabs change content below.
Avatar

فروغ فکری

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هستم. همواره به دنبال خواندن، آموختن و آموزش مفاهیم نو و کاربردی به دیگران بوده و به حوزه های مدیریت منابع انسانی، برندینگ و تبلیغات علاقه مندم. امیدوارم با ارائه دانش و تجربه ام بتوانم مخاطبان را به سوی موفقیت در کسب و کارشان سوق داده و نقش موثری در انتقال دانش روز مدیریتی به آنها ایفا نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/aUBsl
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *