ایجاد انگیزه

ایجاد انگیزه در کارکنان چه مشکلاتی را حل می کند؟

ایجاد انگیزه در کارکنان چه مشکلاتی را حل می کند؟ » به نظر می‌رسد ایجاد انگیزه در کارکنان برای بسیاری از شرکت‌ها مشکل ایجاد کرده است. در حقیقت، مطالعات جدید در مورد بررسی بازخورد کارکنان از محل کارشان نشان داده است که تنها ۲۶% از ۳۰۰ سازمان مورد نظر اذعان داشتند که افزایش انگیزه و مشارکت را در اولویت کار خود قرار داده‌اند!

با توجه به اینکه ایجاد انگیزه برای موفقیت هر شرکتی ضروری است، این موضوع کمی نگران کننده است. در یک مطالعه از میان ۷۲۷۲ شرکت‌کننده دریافتند آن دسته از ۶۹% از کارکنانی که تیم مدیریت آن‌ها به تعیین اهداف عملکردی شان کمک کرده‌اند، هنوز مشغول به کار هستند. نتیجه منطقی در اینجا این است که وقتی کارفرمایان تیم خود را تشویق می‌کنند، اعضای تیم بیشتر مشتاق و درگیر انجام کار خود می‌شوند.

برقراری ارتباط با کارکنان و ایجاد انگیزه در آن‌ها با توجه به اهداف شخصی‌شان می‌تواند به شما در ایجاد یک محیط کار سازنده، سودآور و شاد کمک نماید.

در این مقاله به برخی از مواردی که در سازمان‌ها موجب ایجاد بی‌انگیزگی در کارکنان می‌شوند و همچنین راه‌هایی برای حل آن‌ها اشاره می‌کنیم:

۱-مشکل: نادیده گرفتن بازخورد

بسیاری از شرکت‌ها از طریق نظرسنجی متوجه بازخوردها می‌شوند اما به نتایج آن اهمیتی نمی‌دهند یا عملکرد خود را براساس آن تغییر نمی‌دهند. با انجام چنین نظرسنجی ای به نظر می‌رسد حرکات به خوبی زیر نظر گرفته می‌شوند اما هیچ‌گونه اقدامی برای بهترشدن اوضاع صورت نمی‌گیرد.

کارکنان می‌خواهند تا به صحبت‌هایشان گوش کنید، نه اینکه فقط بشنوید! گوش کردن به صحبت‌های آن‌ها تنها نیمی از کار است.

ایجاد انگیزه

راه حل: گوش دادن و پاسخگو بودن

یک برنامه نظرسنجی را اجرا کنید. روش‌های مختلف و موثری وجود دارند که می‌توانند در کارکنان حس با اهمیت بودن را القا کنند.

یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که ۵۵% از ۳۹۸ کارمند مورد بررسی اظهار داشتند که تمایل دارند در یک محیط مشارکتی کار کنند. آن‌ها می‌خواهند ببیند نظراتشان برای شرکت مهم و اثرگذار است.

برنامه‌های بازخوردی می‌توانند شامل سیاست‌های ساده باشند که در آن کارفرمایان همه افراد را به دفتر خود برای ارائه پیشنهادات دعوت کنند یا یک تیم از مدیران به کارکنان کمک نمایند تا توصیه‌های عملی را به شکل قاعده‌مندی تنظیم کرده و مدیران را در یافتن راه حل‌ها راهنمایی کنند.

ترسیم فلوچارت برای ایده ها نیز برای کمک به کارکنان جهت تجسم چرخه حیات ایجاد ایده، پیاده‌سازی استراتژی و اجرای آن بسیار مفید است. این کار افراد را قادر می‌سازد تا یک مشکل را شناسایی و راه حل برای آن پیدا کنند و با تأیید مقامات بالاتر، آن راه حل را عملی کنند.

مهم نیست که کدام برنامه را انتخاب کرده باشید. توضیح در خصوص ایده ها بسیار ضروری اند، مخصوصا زمانی‌که یک پیشنهاد رد می‌شود، حتما توضیح دهید که به چه دلیل پیشنهاد موثر نخواهد بود. این روش مدیریت پیشگیرانه، احترام به کارمند و ایده‌های او را نشان می‌دهد.

چطور باید به کارکنان انگیزه داد؟ ما پاسخ این سوال را در مقاله ” ۶ راهکار برای انگیزه بخشی به پرسنل ” را برای شما آورده ایم.

۲-مشکل: عدم شناخت کارکنان

شناخت از درک کردن اثربخش‌تر است. اگر کارکنان توجه یا ارزشی برای مشارکت خود احساس نکنند، ممکن است دیگر تمایلی برای انجام این کار و حس تعلق خاطری به شرکت نداشته باشند.

مطالعه‌ای نشان داده است که ۵۷% از ۳۹۷ کارمند مورد بررسی در شرکت‌شان برنامه‌ای برای بررسی پیشرفت کاری خود ملاحظه نکرده‌اند. در این وضعیت چگونه شرکت‌ها می‌توانند با تهدید گسترده کارکنان نسبت به ترک شغل‌شان مبارزه کنند؟

راه حل: نسبت به کارکنان خود شناخت پیدا کنید.

در یک نظرسنجی, ۹۰% از ۸۲۳ متخصص منابع انسانی شرکت‌کننده اظهار داشتند برنامه شناخت کارکنان می‌تواند تأثیر مثبتی بر تعامل با کارکنان داشته باشد. در واقع، آمار موفقیت این برنامه‌ها بالا است. تحقیق دیگری نشان داده است که ۸۸% از ۴۷۱ شرکت‌کننده گفتند که آن‌ها از برنامه‌های شناختی استفاده می‌کنند.

[boc_message type=”e.g. information, success, attention, warning_msg”]

برنامه‌های شناخت و آشنایی با کارکنان خود را سرگرم‌کننده و هیجان‌انگیز کنید. یک کار جدید انجام دهید و متناسب با فرهنگ شرکت خود خلاقیت به خرج دهید.

[/boc_message]

از رسانه‌های اجتماعی استفاده کنید و پیروز‌ی‌ها و سالگرد کار کارکنان را به صورت عمومی جشن بگیرید. بازی‌هایی مانند مسابقات پینگ پنگ به عنوان پاداش برای دستیابی به اهداف فروش برگزار کنید. کارکنان خود را برای پشت سرگذاشتن یک مرحله با موفقیت تشویق کنید.

۳-از اطلاعات کسب‌وکار خود به طور محرمانه محافظت می‌کنید.

کارکنان می‌خواهند از انتظارات مدیران و ماهیت نقش خود در پروژه‌های خاص اطلاع داشته باشند. هنگامی‌که آن‌ها احساس کنند در دایره اطمینان شما جایی ندارند، استرس کل فضای دفتر را فرا می‌گیرد.

مطالعاتی بر مدیریت کار نشان داده است که اطلاعات ناکافی و رهبری نامشخص از عوامل استرس‌زا در محل کار هستند. هنگامی‌که کارکنان استرس دارند، بهره‌وری و تعامل کم می‌شود و برخی ممکن است کار خود را ترک کنند.

در ویدئوی زیر آقای علی معبودی به لزوم ایجاد ارتباطات باز در سازمان می پردازند:

علاوه بر این، اکثر سازمان‌ها نتوانسته‌اند ارزش واقعی کار خود را برای کارکنان روشن کنند. بر اساس تحقیقات ۵۷% از کارکنان شرکت‌کننده، خود را به عنوان شخصی توصیف کرده‌اند که توسط اهداف و مأموریت‌های شرکت برانگیخته نشده‌اند.

ایجاد انگیزه

 راه حل: از یک طرز فکر شفاف بهره بگیرید.

فرهنگ‌های شفاف بهترین راه حل برای مشکلاتی همانند ابهام و سوتفاهم می‌باشند. ارزش‌های اصلی و بیانیه مأموریت خود را مورد بازبینی قرار دهید و در صورت لزوم آن‌ها را اصلاح کنید و با همه‌ی کارکنان به اشتراک بگذارید. پیام‌ها را با مکاتبات اداری ادغام کنید همانند خبرنامه‌ها و ایمیل‌های کاری.

همچنین، یک فرآیند تصمیم‌گیری مشترک که شامل کارکنان نیز می‌باشد، ایجاد کنید. برگزاری جلسات گروهی و جمع‌آوری نظرات اکثر افراد تیم، ایجاد انگیزه نموده تا برای دستیابی به اهداف سازمانی و پیگیری مأموریت شرکت با شما همکاری داشته باشند.

[site_source_shortcode url=”https://www.entrepreneur.com/article/273373″]entrepreneur[/site_source_shortcode]

The following two tabs change content below.
Avatar

تهمینه سماوی

فارغ التحصیل رشته بازاریابی و علاقمند به حوزه‌های برندینگ، مدیریت کسب و کار و کارآفرینی. در دنیای به سرعت در حال تغییر امروز که یک قدم اشتباه منجر به نابودی کسب و کار می‌شود آشنایی با مفاهیم روز مدیریتی یک مزیت رقابتی برای مدیران و صاحبان کسب و کار محسوب می شود. امیدوارم بتوانم با ترجمه و ارائه مقالات مفید افراد را با چالش‌هایی که در این حوزه‌ها مواجه می‌باشند آشنا و به بهبود و رونق کسب و کارشان کمک نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/1wyEq
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *