افراد در آمیخته بازاریابی چه نقشی دارند؟

افراد در آمیخته بازاریابی چه نقشی دارند؟

افراد در آمیخته بازاریابی چه نقشی دارند؟ » آمیخته بازاریابی (۴p) از مفاهیم کلیدی در بازاریابی به شمار می رود و به عنوان ابزاری تاثیرگذار بر مشتری عمل می کند. برای تمام کسب و کارها نمی توان یک آمیخته بازاریابی یکسان در نظر گرفت اما در بازاریابی خدمات معمولاً از ۷p یا ۸p استفاده می کنند که شامل موارد زیر اند:

 – محصول(product)

 – قیمت (price)

– مکان (place)

– ترویج (promotion)

۳P دیگر که به آمیخته بازاریابی خدمات اضافه شده اند:

 – فرآیند (process)

 – افراد (people)

 – شواهد فیزیکی (physical Evidence)

به دلیل اهمیت صنعت خدمات، امروزه مردم یکی از مهم‌ترین عناصر آمیخته بازاریابی به حساب می‌آیند. محصولات از طریق فروشگاه‌های خرده فروشی به فروش می‌رسند و اگر فروشگاه‌های خرده فروشی از افراد مناسبی برای فروش استفاده نکنند، محصولات به فروش نخواهند رفت. بنابراین، امروزه فروشندگان مناسب نقش مهمی در برنامه‌های بازاریابی دارا می‌باشند.

برخی بازاریابی را با ترویج اشتباه می گیرند. ترویج زمانی موثر است که شما یک محصول عالی داشته باشید و بخواهید نسبت به توسعه آن اقدام نمایید و یک مروج خوب، شخصی ست که بتواند یک محصول ضعیف را هم به فروش برساند. اما بازاریابی از سلسله اقداماتی نشأت می گیرد که هر بخش آن دارای قوانین خاص خود است. مقاله “مفاهیم اولیه بازاریابی و انواع آن ” به توضیح این موضوع می پردازد.

اهمیت افراد در آمیخته بازاریابی

به عنوان مثال، اگر یک آرایشگر مدل موی شما را خراب کند، هرگز دوباره به آن آرایشگاه نخواهید رفت. این همان دلیلی است که چرا یک کسب ‌و کار رونق می‌گیرد و دیگری ورشکست می‌شود. موفق‌ترین شرکت‌ها از افراد در موقعیت شغلی مناسب با آن‌ها استفاده می کنند. کارمندان نقش قابل توجهی در آمیخته بازاریابی علی الخصوص در کسب‌ و کارهای کوچک برای ارائه خدمات و حفظ ارتباطات بازاریابی دارا می‌باشند و همچنین نقشی انکارناپذیر در ارتباط با مشتری بازی می‌کنند.

people

۱-فروش شخصی

فروشندگان با اهمیت پایین فروش:

تحویل دهندگان سفارش، تحویل‌گیرندگان سفارش (داخلی یا خارجی) و فروشنده فنی که به هنگام خرید به مشتریان مشاوره ارائه می‌دهد، نمونه‌هایی از فروشندگانی هستند که برایشان خاتمه فروش در مراحل اولیه از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

فروشندگان با اهمیت بالا فروش:

این فروشندگان به فروشندگان خلاق معروف اند. فروشندگان خلاق خریداران را متقاعد می‌کنند تا به آن‌ها سفارش دهند. این نوع فروش کار سختی است و نیازمند  ارائه انگیزه به خریدار در قالب بهترین پاداش ها و مشوق‌ها می‌باشد. مهارت این فروشندگان در شناسایی نیازهای مشتری و متقاعد کردن آن‌ها برای ارضای نیازهای ناشناخته خود از طریق دادن یک سفارش می‌باشد.

در مقاله “ ۶ اشتباه مرگبار بازاریابی ” از مدیرنو، شما را با ۶ اشتباه  رایجی  آشنا می کنیم که اغلب بازاریابان حتی آنهایی که کاملا خود را حرفه ای می دانند در ملاقات های حضوری با خریداران مرتکب شوند.

۲- خدمات به مشتری :

بسیاری از محصولات، خدمات و تجارب توسط تیم‌های خدمات به مشتری، پشتیبانی می‌شوند. کارمندان بخش خدمات به مشتری، تخصص و دانش (به عنوان مثال در انتخاب خدمات مالی)، پشتیبانی فنی ( به عنوان مثال ارائه مشاوره در زمینه IT و نرم‌افزار) و تعامل با مشتری را ارائه می‌دهند.

نگرش چنین افرادی برای یک شرکت بسیار مهم و حیاتی است. روشی که در آن شرکت‌ها شکایت یک مشتری را پیگیری می‌کند، نشان دهنده تفاوت خط مشی آن‌ها در حفظ یا از دست دادن یک مشتری است که موجب توسعه یا نابودی اعتبار یک شرکت می‌شود.

 امروزه، خدمات به مشتری به صورت چهره به چهره، تلفنی یا از طریق اینترنت انجام شود. مردم تمایل دارند از کسانی خرید کنند که دوست دارند، در نتیجه خدمات به مشتریان هدف بسیار حیاتی است. خدمات به مشتری می‌تواند از طریق ارائه پشتیبانی فنی به مشتریان، تخصص و مشاوره به ارزش شرکت بیافزاید.

افراد، پایه و اساس ارتباط بین شرکت و مصرف کننده می‌باشند. به یاد داشته باشید که مردم از افراد خرید می‌کنند و رابطه‌ای که در این حین ایجاد می‌شود، ارزش بیشتری به آن معامله می‌دهد. به زمانی فکر کنید که شما با بخش خدمات با مشتری تماس گرفته و یک پاسخ مودبانه و معقولانه از طرف مقابل دریافت می‌کنید. در نتیجه، هم در شما آرامش ایجاد می‌شود و هم به درخواستتان به طور کامل پاسخ داده می‌شود.

امروزه بازاریابی بر اساس مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و ارتباط با افراد است که می‌توانید آن ها را به عنوان یک مشتری جذب، حفظ و به مشتری ماندن در آینده تشویق کنید. شرکت‌ها از این طریق ارتباط بلند مدت با مشتری ایجاد می‌کنند.

۳- آموزش:

تمام پرسنلی که با مشتری در ارتباط هستند به آموزش و توسعه جهت حفظ کیفیت بالا در خدمات نیازمند اند. آموزش به کارکنان اجازه می‌دهد تا مهارت‌های فعلی را توسعه داده، مهارت‌های جدید کسب کرده، کارها را بهتر انجام داده و بهره‌وری را افزایش دهند. از آنجا که یک شرکت مجموع کل موفقیت‎‌هایی است که تک تک کارکنان بدست می‌آورند، سازمان‌ها باید هر کاری در حیطه قدرت خود انجام دهند تا مطمئن شوند که کارکنان بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند.

آموزش باید از زمان شروع به کار کارکنان در سازمان آغاز شود. آموزش شامل آشنایی فرد با فرهنگ سازمانی و همچنین ارائه توضیحاتی در مورد سیاست‌ها و رویه‌های سازمان می‌باشد. در عمل آموزش دو بخش آموزش حین کار یا بعد از کار را در بر می‌گیرد. آموزش حین کار شامل آموزشی است که در زمان انجام کار انجام می‌شود و آموزش بعد از کار شامل یادگیری مهارت‌های مورد نیاز در دانشگاه، کنفرانس‌ها و همایش‌ها می‌باشد. به آموزش و توسعه کارکنان باید به عنوان یک فرآیند مادام العمر توجه شود. جهت‌دهی به استخدام‌های جدید، مقابله با کاستی‌ها، رضایت کارکنان و افزایش بهره‌وری از نتایج آموزش و توسعه می‌باشند.

برای بهبود آمیخته بازاریابی یک محصول، همیشه به افرادی که در موفقیت یا شکست سازمان شما نقش مهمی ایفا می‌کنند، فکر کنید.

خواننده گرامی : شما به چه میزان به افراد در آمیخته بازاریابی کسب و کارتان اهمیت می دهید؟

منبع : marketingteacher

The following two tabs change content below.
Avatar

تهمینه سماوی

فارغ التحصیل رشته بازاریابی و علاقمند به حوزه‌های برندینگ، مدیریت کسب و کار و کارآفرینی. در دنیای به سرعت در حال تغییر امروز که یک قدم اشتباه منجر به نابودی کسب و کار می‌شود آشنایی با مفاهیم روز مدیریتی یک مزیت رقابتی برای مدیران و صاحبان کسب و کار محسوب می شود. امیدوارم بتوانم با ترجمه و ارائه مقالات مفید افراد را با چالش‌هایی که در این حوزه‌ها مواجه می‌باشند آشنا و به بهبود و رونق کسب و کارشان کمک نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/PRq44
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *