ارگونومی

ارگونومی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ارگونومی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ » ارگونومی(Ergonomics)  یا مهندسی فاکتورهای انسانی، وسایل، ابزار کار، محیط شغلی و مشاغل را با توجه به توانایی هایی جسمی، ذهنی و روانی و با در نظر گرفتن محدودیت ها و علائق طراحی می نماید تا بهره وری، سلامتی و ایمنی کارمندان افزایش یابد.

برای توجه به ارگونومی باید این موضوع در تمام فرآیندهای شرکت پیاده سازی شود. سازمان نیروی انسانی واشنگتن با بررسی ۲۵۰ شرکت  نشان داد که ارگونومی بر اهداف کسب و کار مانند صرفه جویی در هزینه ها، بهره وری و کیفیت محصولات و خدمات تاثیرگذار است. در زیر به چند مورد از فواید ارگونومی می پردازیم :

ارگونومی هزینه ها را کاهش می دهد.

با کاهش عوامل پر ریسک در ارگونومی می توانید هزینه های اضافی که شامل خسارت های وارده به کارمندان می شود را کاهش دهید.

ارگونومی باعث افزایش بهره وری خواهد شد.

با طراحی شرایطی که در آن کارکنان وضعیت بدنی مناسبی داشته، نور کافی در محیط موجود باشد و برای انجام کارهایشان حرکات کمتری انجام دهند منجر به افزایش بهره وری کاری خواهد شد.

ارگونومی کیفیت محصولات و خدمات را بهبود می دهد.

ارگونومی ضعیف منجر به خستگی کارمندان شده و باعث می شود که کارشان را به درستی انجام دهند. اگر کار از لحاظ فیزیکی برای کارمندان مناسب نباشد، ممکن است کارشان را به طریقی که به آنها آموزش داده شده انجام ندهند.

ارگونومی تعامل کارکنان با کار را بالا می برد.

اگر کارمندان در طول ساعات کاری احساس خستگی نداشته باشند، میزان ترک شغل و غیبت هایشان کاسته شده و روحیه شان افزایش یافته و در نتیجه تعاملشان با کار بیشتر خواهد شد.

ارگونومی ایمنی کاری را بالا می برد.

ارگونومی تعهد شرکت به ایمنی و سلامت کارکنان را به عنوان ارزشی اساسی نشان می دهد. کارکنان سالم از بزرگترین سرمایه های شما محسوب می شوند. ایجاد فرهنگ ایمنی در شرکت منجر به عملکرد بهتر نیروی انسانی خواهد شد.

چطور باید خطرات ارگونومی در محل کار را شناسایی کنیم؟

ارگونومی به عنوان سازگاری بین کارمند، محل کار و وظایف کاری می باشد. ارگونومی به معنای مشخصات محیطی، سازمانی و انسانی می باشد که بر سلامت و ایمنی کارمند در محل کار اثر می گذارد. هدف کلی ارگونومی تطابق بین  کارمند، شغل اش و محل کار است. برای مثال ارگونومی در موارد زیر در نظر گرفته می شود:

شغل : آیا نوع کار، حجم کاری و روش های کاری با توجه به توانمندی ها و محدودیت های افراد قابل تغییر هستند؟ آیا افراد قادر هستند وظایفشان را به طور ایمن و درست انجام دهند؟ آیا افراد مسئولیت های زیاد و یا کمی دارند؟

فرد: آیا فرد از نظر فیزیکی قادر به انجام وظایفش هست؟

سازمان : آیا ارتباطات، نوع مدیریت، فرهنگ کاری اثر مثبتی بر چگونگی کار دارد؟

مثال هایی از خطرات ارگونومی:

خطرات ناشی از ارگونومی در تمامی محل کاری یافت می شوند و این بسته به نوع کار و محل کار ندارد. چه کارمندان پشت میز باشند  چه در فروشگاه، چه در وسایل نقلیه و یا هر جای دیگر.

خطرات ارگونومی با موارد زیر مرتبط است:

وظایف کاری

تجهیزات مورد استفاده در محل کار

اطلاعات، دستورالعمل ها و روش ها

محیط فیزیکی

دانش و تجربه

در زیر به تعدادی از خطرتی که با آن ها رو به رو می شوید اشاره شده است :

ارگونومی کار با کامپیوتر

ارگونومی

 برای افرادی که به طور مداوم با کامپیوتر کار می کنند موارد زیر اهمیت دارند:

– صفحه نمایش باید کاملاً در راستای چشم باشد.

– افراد باید به راحتی و بدون کشیده شدن بدن به ماوس و کیبورد دسترسی داشته باشند.

– صندلی باید ارتفاع مناسبی داشته و پاها کاملاً روی زمین قرار بگیرند.

– کامپیوتر را نزدیک پنجره ها یا یا منابع نوری مستقیم قرار ندهید چون بازتاب نور مستقیم به چشم آسیب می زند.

– کار کردن در محیطی با نور کم باعث فشار چشمی می شود.

– اگر استفاده از نرم افزارهای پیچیده به افراد آموزش داده نشود، منجر به استرس آنها خواهد شد.

– نشستن در یک وضعیت ثابت به مدت طولانی باعث ایجاد خستگی و بیماری های مختلف خواهد شد. بهتر است هر یک ساعت یک بار کمی قدم بزنید.

ارگونومی فعالیت های فیزیکی

ارگونومی

فعالیت های فیزیکی یه کلیه کارها از قبیل بلندکردن، حمل کردن، هل دادن و کشیدن یک ابزارو یا بار اشاره دارد. این فعالیت ها نیاز به تلاش فیزیکی زیادی دارند. در این موارد باید مطمئن شوید که فرد توانایی انجام کارها را دارد. برای بهبود ارگونومی فعالیت های فیزیکی موارد زیر را در نظر بگیرید :

– آیا باری که فرد جا به جا می کند به او آسیب می زند و باید از یک ابزار استفاده کند یا نه؟ آیا آن بار می تواند به قسمت های کوچکتر تقسیم شود؟

– آیا فرد می تواند بار را به درستی و بدون آسیب زدن به خودش جا به جا کند؟

– آیا آنها در طول ساعت کاری شان وقتی برای استراحت دارند.

ارگونومی استرس های محل کار

استرس بر همه موارد در محل کار اثرگذار است. شغل باید به گونه ای طراحی شود که میزان استرس وارده به کارمندان حداقل باشد. برای کاهش استرس در محل کار به نکات زیر توجه کنید:

– آیا کارمندان از عهده انتظاراتی که از آنها دارید برمی آیند؟ آیا کار کافی برای انجام دارند؟ آیا وظایف آنها می توانند تقسیم شوند؟

– آیا کارمندان می توانند به راحتی نگرانی هایشان را ابراز کنند؟

– آیا مدیران به طور منظم با کارمندان ارتباط برقرار می کنند و آنها را مورد تشویق قرار می دهند؟

– آیا کارمندان درخواست هایشان را به طور واضح بیان می کنند؟

– آیا کارمندان می توانند کارهایشان را اولویت بندی کنند؟ و می توانند کارهایشان را به دیگران تفویض کنند؟

برای شناسایی خطرات ارگونومی در محل کار بهتر است ارزیابی ریسک انجام دهید. این به این معنی است که در محل کارتان راه بروید و با کارمندان صحبت کنید تا ببینید چه کارهایی باید بهبود یابند.

[site_source_shortcode url=”https://www.highspeedtraining.co.uk/hub/ergonomic-hazards/”]highspeedtraining[/site_source_shortcode]

The following two tabs change content below.
Avatar

فروغ فکری

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی هستم. همواره به دنبال خواندن، آموختن و آموزش مفاهیم نو و کاربردی به دیگران بوده و به حوزه های مدیریت منابع انسانی، برندینگ و تبلیغات علاقه مندم. امیدوارم با ارائه دانش و تجربه ام بتوانم مخاطبان را به سوی موفقیت در کسب و کارشان سوق داده و نقش موثری در انتقال دانش روز مدیریتی به آنها ایفا نمایم.
لینک کوتاه این مقاله : https://modirno.ir/rWw7o
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *