۵ ویژگی رهبران نمونه در سازمان

    ویژه

رهبر می تواند در همه جا حضور داشته باشد و ربطی به سن و سال، قومیت، نژاد، مذهب یا فرهنگی خاص ندارد. رهبر می تواند هر شخصی باشد که دیگران را برای هر کار خارق العاده  و فراتر از امور روتین و معمولی ترغیب می کند. بر اساس تحقیقات، عموماً رهبران از پارامترهای مشابهی در راهبری و مدیریت دیگران و انگیزه دادن به آنان استفاده می کنند. در ادامه 5 عملکرد مشترک بین رهبران موثر و پیشتاز را نام برده و مورد بررسی قرار خواهیم داد و در پایان نیز با استفاده از تست رهبری می توانید این عامل را در مورد خود مورد سنجش قرار دهید.

1- طراحی مسیر و سرمشق دیگران بودن

قبل از هر چیز رهبری یعنی این که خود الگوی خوبی برای دیگران باشیم. رهبری یعنی همان رفتاری که در برابر دیگران از خود بروز می دهیم. رهبران پیشتاز می دانند که اگر بخواهند از دیگران انتظار عملکرد بالایی داشته باشند، ابتدا باید خود از عملکرد بالایی برخوردار بوده تا بتوانند تکیه گاه قدرتمندی برای دیگران باشند و بهتر آنها را مدیریت کنند. به گفته لیندسی لِوین، رئیس هیئت مدیره گروه وایتز: " شما بایستی دل و فکر خود را بر روی دیگران باز بگذارید و اجازه دهید که مردم از افکار و اعتقادات واقعی شما آگاه شوند. این یعنی صحبت کردن درباره ارزش هایتان."

اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود یعنی : رهبر نمی تواند تنها با بیان ارزشها و ایده های اخلاقی و بهره ورانه دیگران را مجاب به دنباله روی از خود کند، بلکه این رفتار اوست که ثابت می کند او تا چه اندازه به اصول و عقاید خود پایبند است.

رهبران تاثیرگذار هیچ گاه از همراهان خود چیزی درخواست نمی کنند مگر اینکه خودشان راغب به اجرای آن باشند، بر همین اساس همان گونه که این رهبران به اعضای تیم خود اطمینان دارند، آنها نیز به رهبران خود اطمینان خواهند داشت.

جهت مشاهده ادامه متن، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

۲ دیدگاه

 1. Mohammad Akbari-پاسخ
  ۲۲ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۰

  بسیار عالی و مثل همیشه جامع،ممنون بابت زحمات شما عزیزان 💗

  • مدیرنو-پاسخ
   ۲۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۸:۵۸

   سپاس از توچه شما آقای اکبری.

دیدگاه خود را بنویسید