هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟

هوش هیجانی چه نقشی در موفقیت ما دارد؟» وقتی که هوش عاطفی یا هیجانی (Emotional intelligence) برای اولین بار به مردم معرفی شد، به خاطر اهمیتش در موفقیت، آن را حلقه‌  گمشده‌ ی یک اکتشاف ویژه نامیدند!
در زمینه عملکرد هوش هیجانی می‌توان گفت که در ۷۰ درصد مواقع عملکرد افرادی که ضریب هوشی یا IQ متوسطی دارند، بهتر از عملکرد افرادی است که دارای ضریب هوشی بالایی‌اند. این ناهنجاری چالشی بزرگ پیش روی IQ یا همان ضریب هوشی گذاشت که در گذشته تنها منبع موفقیت به حساب می ‌آمد.

 سال‌ها تحقیق در مورد هوش هیجانی نشان داد که هوش هیجانی عامل مهمی برای تشخیص و تمایز قائل شدن بین افراد با عملکرد بسیار خوب از دیگران محسوب می شود.

هوش هیجانی در درون همه ما وجود  دارد و تا حدی نامشهود است. هوش عاطفی بر نحوه مدیریت رفتار ما تأثیر می‌ گذارد، رهگشای مشکلات اجتماعی است، و باعث تصمیم‌گیری‌های شخصی ای می ‌شود که نتایج مثبتی به همراه دارند. هوش عاطفی از چهار مهارت اصلی تشکیل‌شده که در دو نوع توانایی مختلف به نام‌ های توانایی شخصی و توانایی اجتماعی دسته‌بندی شده ‌اند.

توانایی شخصی

توانایی شخصی شامل خودآگاهی و مهارت ‌های خود مدیریتی می‌ شود، و بیشتر بر خود شخص تمرکز دارد و نه روابط او با اشخاص دیگر. توانایی شخصی، توانایی شما در آگاهی از احساساتتان و مدیریت و کنترل رفتار‌ها و تمایلات شماست.

  • خودآگاهی: توانایی درک دقیق احساسات خود و همچنین آگاه و هشیار ماندن نسبت به آن‌ها در هنگام رخ دادنشان است.
  • خود مدیریتی: توانایی شما در استفاده از این آگاهی نسبت به احساسات خود برای انعطاف‌پذیر باقی ماندن و هدایت مثبت و درست رفتارهایتان است.
حتماً بخوانید :  هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

توانایی اجتماعی

توانایی اجتماعی، آگاهی‌های اجتماعی شما و مهارت‌های مدیریت روابط شما را شامل می‌شود؛ توانایی اجتماعی توانایی شما در درک حالات و احساسات، رفتار، و انگیزه‌های مردم است تا بتوانید به طور مؤثر به آن‌ها واکنش نشان داده و روابط خود را بهبود بخشید.

جهت مشاهده ادامه متن، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاه خود را بنویسید