هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس

    ویژه

 هفت مهارت برای افزایش اعتماد به نفس» امروزه در جامعه ما افراد اعتماد به نفس کمی دارند. اغلب ما توانایی‌هایمان را دست کم می‌گیریم و بیشتر وقت مان را صرف این می‌کنیم که دیگران در مورد ما چطور فکر می‌کنند. بر اساس تحقیقات، اعتماد به نفس ما وقتی دستاوردهای خیلی کمی داریم و همچنین وقتی به موفقیت‌های بزرگی می‌رسیم، در پایین‌ترین حد خود قرار دارد. این موضوع بیانگر دو چیز است:
1. اکثر ما نسبت به چیزی که اکنون حس می‌کنیم، سزاوار عزت نفس بالاتری هستیم.
2. عزت نفس و اعتماد به نفس ذهنی هستند و می‌تواند با تغییر طرز تفکر ما تغییر کنند.

 از آنجایی که طرز تفکر ما کلید اصلی اعتماد به نفس و عزت نفس ماست، دراین مقاله درمورد 7 مهارتی صحبت می کنیم که می‌توانیم برای ایجاد اعتماد به نفس یاد بگیریم.

1- مراقبه(Meditation)

مراقبه یکی از سنت‌های خیلی قدیمی در کشورهای آسیایی مثل ژاپن و چین است، اما امروزه در کشورهای غربی هم محبوبیت زیادی کسب کرده است.
خیلی از مدیر عامل‌های عالی رتبه و ورزشکارها بارها از مزایای مراقبه بهره گرفته‌اند، شما هم بهتر است از همین روش استفاده کنید.
مراقبه به ما کمک می‌کند سطوح اضطراب را کاهش دهیم و بهره وری مان را افزایش دهیم. این کار به ما کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری بگیریم، در طول روز استرس کمتری احساس کنیم، و در نهایت اعتماد به نفسمان را افزایش دهیم!

2- سخنرانی در جمع

بسیاری از مردم می‌گویند ترس از سخنرانی در جمع بیشتر از ترس مرگ است!
بر اساس مجله  روانشناسی (one psychologist)، ریشه این موضوع در اجداد ماست. بشر برای میلیون‌ها سال به صورت گروهی زندگی می‌کرده تا ریسک‌های مخاطره آمیز مثل شکارچیان بزرگ و گرسنگی را دفع کند. یکی از بزرگ‌ترین دلایلی که انسان هنوز هم اجتماعی‌ است همین موضوع می باشد.
اما به این معنی نیز می‌باشد که هرچیز تهدیدآمیز برای عضو بودن ما در یک گروه خیلی ترسناک به نظر می‌رسد. به همین دلیل است که سخنرانان بزرگ که جمعیت را به خودشان جلب می‌کنند ما را شگفت زده می‌کنند، چون خودمان نمی‌توانیم چنین کاری کنیم.

حتماً بخوانید :  25 اشتباه زبان بدن که در محل کار خود مرتکب می شوید

وقتی این میل انسان را بدانید، می‌توانید از آن استفاده کنید تا روی توانایی‌ خود برای سخنرانی در جمع کار کنید. یک شروع عالی این است که از خودتان فیلم بگیرید، در مورد موضوع مورد علاقه‌تان حرف بزنید و وقتی آماده بودید آن را به صورت عمومی منتشر کنید.

3- تفکر در حال رشد

کارول دوسک، پرفروش‌ترین نویسنده درباره طرز تفکر، می گوید : شخصی با طرز تفکر ثابت به موفقیت به عنوان تاییدی برای هوش خود نگاه می‌کند، در مقابل طرز تفکر در حال رشد، که به دنبال چالش است، شکست را نه به عنوان نشانه بی خردی بلکه به چشم کاتالیزور رشد و فراتر رفتن از توانایی کنونی‌اش می‌بیند.
با وجود اینکه مواجه با مشکلات و موانع  می‌تواند به کاهش عزت نفس یا اعتماد به نفس یک شخص با طرز تفکر ثابت منجر شود، برای شخصی با تفکر در حال رشد به عنوان نیروی محرکه عمل می‌کند. پس سومین عاملی که برای افزایش اعتماد به نفستان باید یادبگیرید این است که همیشه ذهنی پویا داشته باشید.

4- زبان خارجی

جهت مشاهده ادامه متن، باید وارد حساب کاربری خود شوید.

دیدگاه خود را بنویسید